Властите в САЩ бавят лицензите за износ на чипове с изкуствен интелект за Близкия изток

Властите в САЩ бавят лицензите за износ на чипове с изкуствен интелект за Близкия изток

Властите в САЩ бавят лицензите за износ на чипове с изкуствен интелект за Близкия изток

Американските власти забавят процеса на издаване на лицензи за износ на чипове и ускорители за изкуствен интелект (ИИ) от американските производители Nvidia и Advanced Micro Devices (AMD) за Близкия изток поради проверки за сигурност. Това съобщи Bloomberg, като се позовава на неназован представител на Министерството на търговията на САЩ.

Според него ведомството извършва "задълбочен преглед на заявленията за експортни лицензии, свързани с най-новите технологии, за да гарантира защитата на националната сигурност". Неназовани източници обясняват пред агенцията, че междувременно големи количества чипове, които ще бъдат внесени от Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Саудитска Арабия, са попаднали под засиленото внимание на американските власти. Властите отбелязват, че все още не е ясно колко време ще отнеме проверката и няма конкретна дефиниция какво се счита за голяма партида.

През октомври Министерството на търговията на САЩ наложи ограничения върху износа на чипове, оборудване за тяхното производство и модерни полупроводници за повечето страни в Близкия изток. Агенцията поиска специален лиценз, който позволява доставката на тези стоки в региона на Близкия изток. Това решение беше взето поради опасенията на САЩ относно Китай, който може да получи достъп до най-новите технологии чрез трети страни и да ги използва за военни цели.

Изнесените чипове са микропроцесори, предназначени да ускорят системите с изкуствен интелект. Те се използват за обработка на големи количества данни и извършване на сложни изчисления. ИИ ускорителите се произвеждат от технологични гиганти като Nvidia, AMD и Intel. ОАЕ и Саудитска Арабия се борят за регионално лидерство в ИИ, за да използват технологията и да преодолеят зависимостта на своите икономики от петрола.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ