Златните находища намаляват, производството се е увеличило само с 0,5% за година

 Златните находища намаляват, производството се е увеличило само с 0,5% за година

Според Световния съвет по златото (WGC) златодобивната индустрия се бори за устойчив ръст на производството, тъй като находищата на жълтия метал са все по-трудни за откриване.

"През първото тримесечие на 2024 г. наблюдаваме рекорден ръст на производството с 4% на годишна база. Но по-голямата картина, според мен, за минното производство е, че на практика то достигна плато около 2016 г., 2018 г. и оттогава не сме виждали ръст", заяви главният пазарен стратег на WGC Джон Рийд, цитиран от CNBC.

Според данните на международната търговска асоциация производството на злато се е увеличило само с 0,5 % през 2023 г. в сравнение с предходната година.

През 2022 г. ръстът е бил 1,35% на годишна база, а година по-рано - 2,7%, докато през 2020 г. световното производство на злато регистрира първия си спад от десетилетие насам, като се смъкна с 1%.

„Мисля, че преобладаващата история там е следната: след 10 години на бърз растеж от около 2008 г. насам минната индустрия се бори да отчете устойчив ръст на производството“, каза Рийд.

Добивът на злато в големи мащаби е капиталоемък и изисква значително проучване и разработване, като според WGC отнема средно от 10 до 20 години, преди една мина да бъде готова за производство.

Дори по време на процеса на проучване вероятността дадено откритие да доведе до разработването на мина е малка, като само около 10 % от откритите златни находища в света съдържат достатъчно метал, за да се наложи добив.

До момента са добити около 187 000 метрични тона злато, като по-голямата част от тях идват от Китай, Южна Африка и Австралия. Запасите от злато, които могат да бъдат изкопани, се оценяват на около 57 000 тона според Геоложката служба на САЩ.

Освен процеса на откриване, добивът се усложнява и от факта, че правителствените разрешителни стават все по-трудни за получаване и изискват повече време, допълва Рийд. Осигуряването на лицензи и разрешителни, необходими преди минните компании да започнат работа, може да отнеме няколко години.

Все по-трудно се откриват нови златни находища по света, тъй като много перспективни райони вече са проучени, уточнява той.

Освен това много минни проекти се планират в отдалечени райони, които изискват инфраструктура като пътища, електричество и вода, което води до допълнителни разходи за изграждането на тези мини и финансирането на операциите, казва Рийд.

„Все по-трудно е да се намери злато, да се разреши, да се финансира и експлоатира“, каза той.

Цените на златото си поемат дъх, след като през последните месеци достигнаха рекордни стойности, подкрепени от силното търсене, водено от Китай. Спот златото  в момента се търгува за 2 294,3 долара за тройунция.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ