Испания разби Италия с 4:0 и затвърди титлата си на европейски шампион

След много динамична игра и отлично представяне на испанския отбор той защити европейската си и световна титла с 4:0 срещу Италия. Испанците станаха първият отбор в историята, който за втори пореден път си извоюва титлата европейски шампион.

Отборът на Дел Боске показа класа и агресивна, нападателна игра, която доведе до резултати още в 14-та минута. Тогава испанците са наложиха над Италия с 1:0. На Олимпийския стадион в Киев голът вкара Давид Силва. В 41-та минута Жорди Алба направи втори пробив срещу Буфон и отбеляза 2:0. Испания не спря дотук и след като съперникът остана с човек по-малко Фернандо Торес отбеляза трети гол. Така той стана първият играч с два гола в два различни финала на европейското първенство. В 84-та минута Испания направи грандиозен финал по изключително категоричен начин с гол на Мати.

Четирите великолепни гола на испанците и двете контузии за италиански играчи развалиха настроението на селекционера Прандели и на италианската агитка. Двата тима се изправят един срещу друг на големия финал за втори път след финала на последното световно първенство в Южна Африка през 2010 г., когато Италия се раздели с мечтата за купа, а Испания спечели с дузпи.

Италианците и испанците са играли 26 мача досега помежду си, като Италия има 8 победи срещу 7 за съперника им. 11 мача са завършвали с равен резултат. Испания и Италия са изиграли четири мача на европейски първенства. Италианците печелят веднъж, равенствата са три.