Качински може би сам е наредил на пилотите да кацнат в Смоленск

Качински може би сам е наредил на пилотите да кацнат в Смоленск

Полският президент Лех Качински може би сам е разпоредил самолетът му да кацне на летището в Смоленск въпреки лошото време и предупреждението на авиодиспечерите. Тази теза все повече се лансира като неофициална версия за жестоката катастрофа със самолета, която в събота сутринта взе 96 жертви от държавния елит на Полша.

Според "Франкфуртер алгемайне цайтунг" Качински е бил всеизвестен със своите „опити за приземяване” на самолета. "По време на военните действия в Грузия през 2008 г., която той посети, за да изрази своята подкрепа на грузинците на фона на военните действия на Москва, на пилота на президентския самолет бе препоръчано да приземи машината в съседен Азербайджан. Въпреки препоръката президентът е разпоредил на пилота да кацне в Тбилиси. Пилотът тогава е отказал на президента, въпреки че си е навлякъл гнева му. Може би и този път в Смоленск е имало различия в позициите на президента и пилота”, пише вестникът.

По-рано днес за това намекна бившият президент на Полша Лех Валенса. Пилотът на самолета „Ту-154” може да е действал, следвайки указания на някого, заяви Валенса. Пилотите от правителствения авиоотряд на Полша са професионалисти с най-висока квалификация и едва ли пилотът може самостоятелно да се опита на няколко пъти да приземи самолета в условия на мъгла, каза експрезидентът, но подчерта, че трябва да се изчака официалното заключение на специалната комисия.

Посланикът на Полша в София Анджей Папйеж също допуска вмешателство в работата на пилота от президента или висши военни на борда. Не бих искал да развивам тази тема, но много пъти съм пътувал с такива делегации и знам, че натискът върху пилота е огромен в такива случаи. На въпрос защо пилотът е отказал да отклони машината към резервно летище, както е бил посъветван от руските диспечери, Папйеж посочи, че трябва да се има предвид, че на мястото на планираната церемония край Смоленск вече е имало много хора. Стотици поляци, ветерани - възрастни хора, са чакали делегацията за отбелязването на годишнината от събитията в Катинската гора. По програма делегацията, пътувала с президентския самолет, е трябвало да пристигне последна и да измине още 15 километра от летището до мястото на церемонията. Имало е предложение самолетът с официалната делегация да кацне в Минск, на около 150 километра, което е оценено като твърде далеч. "Трябва да помним, че край Катин имаше дъщери и синове на избити полски офицери преди 70 години, техните деца - вече възрастни хора, това предизвика това ужасно, толкова неблагополучно решение на екипажа да кацне", отбеляза полският посланик.

Руското разследване вече отхвърли техническа неизправност на самолета като причина за катастрофата. Според специалистите тя се дължи на човешки грешки и лоши метеорологични условия. Мъглата край Смоленск е била изключително гъста, видимостта е била едва 400 м. Контролната кула на летището неколкократно е предложила на екипажа да не каца в Смоленск, а в някое от алтернативните летища - в Минск или Витебск. Според една от версиите президентът не е искал да се приземи в Беларус заради обтегнатите отношения с държавния глава Лукашенко. Беларуският президент Лукашенко отказа да изпрати делегация на церемонията за 70-годишнината от Катинското клане, което също може да е било мотив за поляците да не изберат летищата в Минск или Витебск.

Завръщане----------------

Ковчегът с тялото на полския президент Лех Качински пристигна днес следобед във Варшава. Ковчегът бе посрещнат от брата близнак на покойния президент Ярослав Качински и от Марта Качинска, единственото дете на президента и на съпругата му Мария, която също загина в катастрофата. На летището бяха също и.д. президент Бронислав Коморовски, премиерът Доналд Туск, председателят на Европейския парламент Йежи Бузек. След кратка религиозна служба на летището ковчегът с тленните останки на Качински бе закаран с военен ескорт в президентския дворец, където е изложен за поклонение. Стотици хиляди хора очакваха по улиците на Варшава преминаването на кортежа. На площада са запалени хиляди свещи, има море от цветя.

Все още не е обявена датата на погребението.

В Москва трябва да бъдат идентифицирани от близките си останалите 95 жертви на самолетната катастрофа.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ