Да ти имам професията: странна, по-странна, най-странна

Да ти имам професията: странна, по-странна, най-странна

Да ти имам професията: странна, по-странна, най-странна

Класациите за необичайни професии се появяват всяка година по света и представят все по-неподозирани нови специалности. Далеч не най-любопитните сред тях са професиите опаковач на стъклени чаши, отговорник по мазането на кифли с мармалад и сезонната специалност „декоратор на елха”. През годините се появяват длъжности като тъпкач в токийското метро, полировач на монети, дегустатор на кучешка храна, чистач на динозавърски скелети или перукер на бради.

Руснаците проявяват особен талант при създаването на нови професии, разделени в две групи - институционално и лично творчество. В първата влизат специалности-шедьоври на бюрократичния език: регулировчик на опашато стопанство (което вероятно значи пастир), инженер-лесопатолог, оцветител на моливи, монтьор на скелети на дребни животни, изпитател на хартиени пликове, комплектовач на бельо, сух зооператор (т.е. не работи с водни животни). Кой знае защо руснаците не кандидатстват за назначаване на такива длъжности.

Във втората група са специалности, които руснаци с чувство за хумор са измислили за себе си. Има разлика например дали подът ще бъде измит от чистач, или от „мениджър по влажно почистване на помещението”. „Селекционерът на мишки” решава кои ще живеят и кои - не. За бизнеса на „ловеца на празни бирени шишета” няма нужда от пояснения, както и за „професионалния организатор на приятелски шеги”.

В официалния български регистър на професиите и длъжностите също има впечатляващи професии, които звучат странно, а понякога и многозначително. Като длъжностите социален патолог,  оператор по спичане, информатор (на клиенти), технолог по приемане на поръчки.

Навивачът и пренавивачът на прежди са различни длъжности, а може би и професии. „Специалист по игри и тиражи” би могло да значи, че човекът играе по цял ден на тото и други игри, а за специалиста по изпробване на керамични изделия може да се предположи, че работното му време минава като в гръцка таверна. 

За цяла група професии е необходим речник или специализиран превод. Например за хората, които правят нещо с транспортни стокови документи, са създадени длъжностите, които звучат като месеци от френския революционен календар - стифадор, талиман и тарифьор. Или за прословутия маркшайдер, известен на български като земемер или геодезист.

Металургията е наука, индстрия, но и обект на словотворчество. Там работят смесоприготвители, изтърсвачи на форми и отливки, сърцари. В каменоделството са обособени тесните специализации на каменодълбача, каменотрошителя и каменоредача.

Ето и още от професиите по света със страни трудови задължения и любопитни названия.

Продавач на мечти. Искате да сте уникални? Искате за една нощ от обикновен пощальон да станете велик актьор? Искате да зарежете бизнеса и да станете шофьор за екстремен превоз на тежки товари? Всичко, което ви трябва, е да откриете офиса на една чикагска фирма за осъществяване на мечти и желания на клиентите. Минималната цена на услугата обаче е 150 000 долара.

Събирач на топки. Такава професионална позиция предлагат някои от големите голф-клубове. В задълженията на специалиста влиза на дебне на терена да няма ненужни топки за голф.

Ловец на мравки. Той е задължен да избира най-добрите екземпляри от мравуняка, които след това да продължат вида в детските ферми за мравки.

Изваждач на мозък. Неговото работно място е в кланицата. В трудовата му характеристика влиза да изважда внимателно мозъка на убитото животно за целите на ресторантските кухни.

Миризмовед. Длъжността е въведена в някои компании за дезодоранти и не е толкова престижна като скъпоплатени парфюмери „носове”. Мизирмоведите нанасят дезодорант върху подмишниците на участниците в теста на продукта и в продължение на няколко дни проверяват как се променя миризмата на дезодоранта.

Отделяч на яйца. Неговата работа е да отделя белтъка от жълтъка на кокошите яйца.

Джендър оператор на пилета. Когато пилетата станат на 1 ден, той оглежда от какъв пол са. От това зависи кои птици ще останат за отглеждане и охранване.

Изпъвач на гънки по обувките. В някои от скъпите магазини за обувки има хора, които внимават по кожата на обувките да не остават гънки, след като ги е пробвал клиент. Работата им е да изпъват гънките. Родее се с козметиците с пластичните хирурзи при хората.

Натривач на стикове за голф. Основно му задължение е да натрива стиковете за голф на клиентите със специална смазка, осигуряваща по-добър контакт между стика и топката. Професията е рядка и се търси само в най-скъпите клубове.

Мирисач на яйца. Също рядка професия в някои от сладкарниците. Отговаря яйцата, които се използват за сладкиши, да нямат по-различен или по-силен аромат.

Изпъвач на чаршафи. Ако в магазина за мебели върху чаршафите и възглавниците на изложената спаля има гънки, той трябва да ги изпъне.

Събеседник. Професия, практикувана в Япония. В най-оживените райони са поставени кабини. Оттам събеседникът изслушва всеки, който пожелае да говори с него. Седмичните му беседи стигат до 1000. Професията се е появила за да запълни липсата на лично време за споделяне в бързия ритъм на живота в Токио.

Тоалетен гид. Китайската нова специалност включва следните задължения: стоите на улицата в някой град и упътвате хората в нужда как да стигнат до най-близката обществена тоалетна. Услугата струва 4 цента. В трудовата книжка на този вид експерти е записано „държавен служител – тоалетен гид”.

Чакащ на опашка. Във Великобритания има кантора, която разтоварва хората от висене по опашки. Вместо тях го правят специално обучени „чакащи”. Услугата никак не е евтина – 40 паунда на час. Но ако се вземе предвид, че повече от 1 година от живота на всеки британец минава в чакане по опашки, това всъщност може да се сметне за икономия.

Изпитател на презервативи. Един от големите производители на презервативи е открил щатове за такива специалисти. Стндартната екипировка за изпълнение на задълженията включва неограничено количество презервативи. За осигуряване на полезни данни по време на тестовете се плаща по 1000 долара.

В списъка на странните професии попадат и професии, които предизвикват чиста завист у по-голямата част от човечеството:

Пазач на райски остров. Бен Сотхеп е спечелил позицията в състезание с още 35 000  кандидати. В продължение на 6 месеца живее във вила на брега на остров Хамилтън, прави снимки и събира данни срещу заплата от 110 000 долара.

Изпитател на луксозни легла. Студентката Роазин Мадигън, 22-годишна, получава по 1000 долара, за да спи всеки ден в различно легло на фирмата Savoir Beds, производител на легла за луксозни хотели. Тя описва преживяванията си по време на работа, често в компания, в блога си.

Изпитател на водни улеи за увеселителни паркове. Томи Линч е обиколил с тази професия почти целия свят за една година – от Мексико до Кипър, през Египет и Доминиканската република. Работата му е да се пуска по улеите и после да разказва впечатленията си. Налага му се да носи отделна чанта с лепенки за одрасканите места по време на работа.

Дегустатор на бонбони. Ученикът Хари Уилш е спечелил конкурс на фабрика за бонбони и е станал неин главен дегустатор. Опитва бонбони по тайни рецепти и казва какво му харесва и какво – не. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ