7 приложения на онлайн календарите за нашите лични финанси

7 приложения на онлайн календарите за нашите лични финанси

Едва преди две години открих истинското приложение на онлайн календарите. Преди това използвах само малка част от техните функции - главно за записване на важни работни срещи.

Постепенно започнах да ги ползвам и за моите лични финанси, това ми помогна да ги управлявам по-лесно и ми спести доста пари. Днес ще ви представя 7 начина, по които да използваме онлайн календарите за управление на парите ни. Може да ги приложим и с класическите хартиени календари, но ще ни е много по-трудно и ще отнема повече време.

Приложение 1: Да следим крайните срокове за плащане на сметки

Това е, може би, най-очевидният начин за използване на онлайн календарите. Когато знаем крайната дата, на която трябва да платим дадена сметка, просто я добавяме в нашия календар. Например, ако вноската ни по кредита е до 10-то число, аз я слагам в моя календар. Това ми позволява да управлявам по-добре движението на парите и да не забравя да платя някоя сметка.

Ако съответната сума е дължима всеки месец до една и също дата, може да направим събитието „повтарящо се“, като календарът ще го добави и за следващите месеци и години. От личен опит мога да ви препоръчам да си направите отделен календар за плащането на сметките.

Дали е добре или не за нашите лични финанси (и за менталното ни спокойствие) да плащаме сметките близо до крайния срок, е спорен въпрос. Някой предпочитат първо да платят дължимото на банката, ВиК, мобилния оператор и другите битови сметки, за да са спокойни. Аз плащам в края на гратисния период, защото първият урок, който научих за финансите преди повече от 20 години беше, че един лев е повече от един лев утре.

Години по-късно, от Робърт Кийосаки възприех принципа да плащам първо на себе си, а не на банката или на кабелния оператор. Но, това си е моето виждане за нещата.

Приложение 2: Да планираме разходите си за подаръци

В България има много официални и семейни празници (Коледа, Нова година, 8-ми март, 1-ви юни и други), както и лични като рождени дни, именни дни и годишнини. В нашето семейство е традиция да си подаряваме по нещо на всички тези празници, което освен разход на пари, изисква и известно време за търсене или направа на наистина уникален подарък.

За да не забравя някоя важна дата, аз добавям тези събития в моя календар „Празници“. В него записвам всички рождени дни (Facebook много помага в това отношение), именни дни и годишнини на близките ми хора, както и на по-важните ми партньори в бизнеса и клиенти. Настройвам онлайн календара да ми напомни 12 и 5 дни преди конкретната дата, като така съм сигурен, че ще имам време да се подготвя за празника.

Приложение 3: Да ни напомня за промоции и разпродажби

Всеки от нас иска да получи повече стойност за парите си. А промоциите, разпродажбите, черните петъци. Но как да запомним къде, кога и с колко са намалени дадени продукти? На помощ идва онлайн календара, наречен „Промоции“.

Например, ние си искаме да си купим нов хладилник, а магазинът до нас е обявил 20% намаление на всичките си хладилници и фризери, което ще започне след 10 дни. Или в събота има 25% намаление на всички зехтини, а нашият е свършил. Преди разчитах на паметта си да помни такива неща, но вече не го правя – календарът помни вместо мен, а аз си пазя „свободното дисково пространство“ за по-важни неща.

Като казвам „промоции“ много хора купуват стоки, когато са намалени заради самата покупка, а не защото им трябват. Един приятел ми каза, че е спестил 40 лева, като си е купил пасатор за 60 лева, вместо за 100 лева. Накрая се оказа, че на него не му трябва и не е спестил 40 лева, а просто е загубил 60 лева.

Приложение 4: Да планираме регулярните прегледи

Редовната поддръжка спестява разходи и това е факт. Малкото време, което е нужно, за да сменим филтъра на климатика, или да сменим маслото и антифриза на колата, ще ни се отплатят многократно, а в някой случаи може да ни направят по-здрави или дори да спасят живота ни. Да не говорим, че разходите за поддръжка са десетки пъти по-ниски, отколкото тези за по-големи ремонти. А това ни спестява пари, което не е малко.

В този календар „Поддръжка“ записвам всички неща, свързани с колата и уредите вкъщи. Добавил съм в него и прегледите при лекар и зъболекар, защото и здравето трябва да се поддържа.

Приложение 5: Да следим нашите инвестиции

Не е нужно да следим нашите вложения непрекъснато, ако сме инвестирали дългосрочно, но все пак трябва да предвидим малко време, за да видим какво се случва с тях и дали е нужна някаква промяна в курса. Вече ми се превърна в навик, но си имам един инвестиционен календар, който ми напомня да отделя няколко часа в последния ден от месеца за моите инвестиции.

През това време гледам как са се променили цените на акциите и дяловете във взаимните фондове, чета за нови неща около тях и дали анализът, който съм направил при тяхната покупка е още в сила или нещо се е променило.

В този календар съм си заделил и няколко часа на месец да търся нови инвестиции, както и да попълня портфейла от активи с остатъка от съответния месец. Друго приложение на

инвестиционния онлайн календар е да фиксирам датите за ребалансиране на инвестициите. Преди го правех на всеки 6 месеца, но това не беше добра стратегия, заради таксите и комисионните, които плащам. Сега правя това упражнение веднъж на година, а календарът съвестно ми напомня кога е дошъл денят за това.

Приложение 6: Да ни напомня докъде сме стигнали

„Пътят към успеха“ ми е любимият календар. В него записвам прогреса по големите си цели. За всяка от тях си има „междинни контроли“, записани в календара. Те обаче не се изпълняват сами и затова си слагам „мотивиращи“ напомняния като „Днес трябва да си завършил секция Х от сайта“ или „Направи план за промотиране на събитие Y“.

Този календар отразява всяка по-важна стъпка от пътя ми. Цели, който смятах за трудно постижими и дори невъзможни, сега ми се струват като малки песъчинки от голяма кофа с пясък.

Важно е да имаме „То Do“ списъци, но за мен е още по-важно да се обърнем назад и да видим какво вече сме постигнали, колко трудности и препятствия са зад гърба ни, и да продължим напред с още по-голяма вяра в себе си.

Приложение 7: Да намерим време за семейството ни

Покрай всичките ни ангажименти и задачи да изкарваме и управляваме парите ни, не ни остава много време за най-близките ни хора – половинката ни, децата ни, родители ни, бабите и дядовците ни. Аз имам един специален „семеен“ календар.

Сигурно ще си кажете, че в това няма нищо романтично и такива „планирани“ срещи не ви допадат. Може и така да е, но за много хора това е новият начин на живот. Освен вечерите, които са запазени за съпругата ми и дъщеря ни, се опитвам да се срещаме и през „работно“ време, или да си направим страхотен уикенд извън града.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ