Борсов наблюдател: Уолстрийт не одобрява лихвената политика, но и не вижда рецесия
Ликвидността на търговията намалява с всяка изминала сесия преди края на годината, но настроенията на пазарите трудно може да се определят като празнични. Американските индекси са близо 20% надолу от началото на годината. Поскъпването на щатския долар направи така, че загубите да не се усещат толкова лошо за инвеститорите извън САЩ, но повдигна другия проблем на първо място – големите доларови дългове, които трябва да се обслужват на по-високи лихви.
Заседанието на Федералния резерв на САЩ през миналата седмица не донесе успокоение и добри новини за пазарите. Повишаването на лихвата с 50 базисни пункта беше очаквано, но вероятно предстои още поне един такъв ход, който да я покачи на 5%. Джером Пауъл, председателят на Фед, не даде сигнал, че се вижда краят на покачването на лихвите. И сред инвеститорите вече се наслагват очакванията, че централната банка ще направи грешка в политиката си като повиши лихвата повече от необходимото. ЕЦБ също прави стъпки от по 50 б.п. в лихвената си политика, като предстоят още покачвания. Инфлацията в еврозоната остава висока, докато понижението на ценовия индекс в САЩ вече изглежда като сигурна тенденция в средносрочен период.
Важните новини вече преминаха, като освен лихвите в Япония предстои да видим по-маловажни данни за търговията на дребно в САЩ и бизнес климата в Германия. Новините от най-голямата икономика в еврозоната показват, че темповете на влошаване на икономиката се забавят. В САЩ виждаме точно обратното – рецесията започва да се проявява във все повече показатели и през тази седмица. Жилищният пазар и продажбите на дребно показват негативния ефект от лихвите и инфлацията и допълнително ще натежат върху търговията с акции на Уолстрийт. На този фон изглежда трудно осъществим растеж до края на годината
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.