Очаквания за пауза в лихвите след банковите фалити в САЩ
Двата големи банкови фалита в края на миналата седмица в САЩ затъмниха всички останали икономически новини и събития. Същото се очаква да се случи и през тази, въпреки че щатските власти вече взеха нещата под контрол.
Федералният резерв отпуска нова кредитна линия, която банките с ликвидни затруднения могат да използват като залагат притежавани от тях облигации за залог. По този начин банките няма да е необходимо да продават книжа и да реализират загуби от сделките, тъй като Федералният резерв ще ги оценява по номиналната им стойност. А точно това се оказа проблемът на вече фалиралите две банки – те трябваше да продадат книжа с много голяма разлика в цената, която после се отчита като загуба и заличава капитала на финансовата институция. Депозитите също така ще бъдат компенсирани, независимо че надхвърлят нивото на гарантирания максимум.
Това поуспокои пазарите и постави на преден план очакванията за промяна в лихвената политика в САЩ. Заседанието на Федералния резерв е след седмица и със сигурност ще бъде повлияно от събитията сега, но и от предстоящите данни за инфлацията във вторник.
Очакванията са, че повишението на индекса на потребителските цени без включване на храни и горива ще бъде 5.5%. Промяната е несъществена за месеца, което означава, че тенденцията към бърз спад на инфлацията става все по-малко вероятно. Но за инвеститорите от значение е дали икономиката ще избегне рецесията и кога Федералният резерв ще спре да повишава лихвите.
Данните за продажбите на дребно през февруари, които излизат в сряда, едва ли ще са позитивен знак за икономиката. А по отношение на лихвите ще трябва да се изчака решението на банкерите в САЩ на 22 март.
Тази седмица е заседанието на ЕЦБ, на което лихвата ще бъде повишена от 2.5% на 3%. Изненади в четвъртък не се очакват, но от значение ще са коментарите на президента на банката Кристин Лагард за детайлите в бъдещата политика на ЕЦБ. Ако централните банкери в САЩ и Европа подскажат за пауза или намаление на темповете на покачване на лихвите, това ще стимулира покупките на рискови активи. Фондовият пазар ще тръгне нагоре, а доларът ще загуби позиции спрямо еврото.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.