OTP Bank: Българската икономика ще расте с 3,4% на година

OTP Bank: Българската икономика ще расте с 3,4% на година

България напредва и все повече хора имат значителни спестявания и по-високи доходи, смятат от унгарската OTP Bank, която представи прогнозата си за страната ни и региона за следващите няколко години.

Средният годишен ръст на българската икономика в следващите три години ще бъде 3,4%. Това е прогнозата на унгарската OTP Bank, собственик на българската "Банка ДСК" за развитието на страната ни в периода от 2012 до 2015 г. От банката очакват със същия темп да расте и икономиката на северната ни съседка Румъния.

Първенец по този показател в региона обаче е Украйна с прогнозиран ръст от 4,7%. За Русия и Унгария очакванията за нарастване на икономиката са съответно за 4,2% и 3,6%. Що се отнася до банковия сектор, за България институцията очаква бурен ръст от 12%. Най-голямо разрастване за сектора от 18,7% от държавите, в които оперира банката се очаква в Украйна. Почти толкова е очакваният ръст на банковата индустрия и за Русия, където той е изчислен на 18% за година. За Румъния този показател е 15,5%, а за Унгария едва 8%.

„Основна цел за следващите няколко години на OTP е стабилният растеж, запазването на високото ниво на рентабилност и запазване на високите маржове на приходи”, заяви Шандор Чани, председател на OTP Bank. "Смятам, че кредитирането и търсенето на банкови услуги в следващите няколко години ще се възстанови, както и че кредитния портфейл на банките ще се подобри", каза още той. Банкерът обаче не се нае да прогнозира кога ще свърши кризата, заявявайки, че дори най-добрите световни анализатори не биха могли да имат точна преценка за това. От друга страна ОTP заяви, че очаква да се развива с темп на растеж, сходен с този на пазара.

Групата е съсредоточена върху селективна експанзия, фокусирайки се върху страни с потенциал. За такива са смятани Румъния, Словакия, Хърватия и Сърбия, където се търсят подходящи придобивания. „Не на всяка цена”, както обясни Чани, като уточни, че банката разполага с достатъчно капитал, който да волжи в подходяща сделка. „Доволни сме от пазарния си дял в България, където клонът ни е най-силният и сталилен от цялата група и искаме да продължим растежа си там”, каза още той.

Данните показват, че през 2010 г. и през първото тримесечие на 2011 г. "Банка ДСК" е запазила рентабилността си както на оперативната печалба, така и на нетния лихвен марж, които са се подобрили. Според експертите от OTP настоящият бизнес модел на ДСК, която обслужва 3 милиона българи, е добре фокусиран и рентабилен, а освен това имиджът и инфраструктурата на продажбите са в съответствие с унгарската банкова корпорация. Делът на високият клас клиенти на банката от българското население е 5%, докато богатите клиенти държат 25-30% от общата сума на депозитите на дребно. За 2010 г. ДСК е обслужила клиентски кредити на стойност 3 846 млн. евро. За същата година клиентските депозити на банката са изчислени на 3 041 млн. евро.

България напредва и все повече хора имат значителни спестявания и по-високи доходи, смятат от OTP. Заедно с това Банка ДСК се стреми да подобри предлагането си към тези по-заможни клиенти, като разработи специално създадени за тях кредитни и спестовни продукти. До 2014 г. очакванията на OTP са обемът на кредитите, отпускани от ДСК да се увеличат с 66%, а на спестяванията с 63%.

Според Шандор Чани като водещо направление в бъдещето на банките се очертава интернет и мобилното банкиране. Тези услуги вече са въведени в България от ДСК, която наскоро представи първото банково приложение за смартфони. То има за цел максимално да улесни потребителите, които са все по-мобилни, да позволява на клиентите да получават информация ва валутните курсове или да намират най-близкия клон на банката чрез Google Maps

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ