Си се обгражда с нови генерали за Тайван и познавачи на тресавището в Украйна

Си се обгражда с нови генерали за Тайван и познавачи на тресавището в Украйна

Си се обгражда с нови генерали за Тайван и познавачи на тресавището в Украйна

Новите генерали на китайския президент Си Дзинпин може да са избрани заради политическата им лоялност към него, но участието им в тези връзки с лидера, биха могли да послужат на жизненоважната военна цел във всеки план за инвазия в Тайван. Те осигуряват сплотеност и решителност, пише в свой анали Reuters.

Постоянният комитет от седем души в Политбюро е важният орган, който ще вземе всяко решение за действие спрямо Тайван, а планът за битката ще бъде изкован от Централния комитет на партията, казват военни аташета в Пекин след конгреса на ККП. Въпреки че Постоянният комитет от седем души на Политбюро ще вземе окончателното решение за всяко действие за Тайван, Централната военна комисия ще изкове и изпълни плана за битка, казват осем азиатски и западни военни аташета в Пекин. Трима нови генерали бяха назначени във висшия команден орган в неделя след продължилия седмица конгрес на Комунистическата партия - събитие, на което Си каза, че Китай "никога няма да обещае да се откаже от използването на сила", за да поеме контрола над самоуправляващия се остров.

Четирима анализатори по сигурността и четири военни аташета казват пред Reuters, че руското тресавище в Украйна е показало колко жизненоважна би била скоростта - както в изграждането, така и в изпълнението - за всеки китайски план. По този начин отчасти ще бъде блокирано мобилизирането на тайванските военни сили и да бъде намерена международна подкрепа. „Ако Си Дзинпин дръпне спусъка срещу Тайван, тогава той не може да си позволи никакво несъгласие от Централната военна комисия“, каза базираният в Сингапур стратегически съветник Александър Нийл пред агенцията.

„За да си осигурят някакво предимство, ткитайците трябва да се движат бързо, буквално светкавично“, добави Нийл. „Няма място за колебание. Това винаги е било китайското мислене за Тайван, а безизходицата в Украйна потвърди необходимостта да се избегне затъването в бавно логистично развръщане.“ През първите си два мандата Си прочисти хиляди офицери по обвинения в корупция и се опита да затегне контрола на партията върху армията.

Си допълнително засили хватката си върху военното си командване, с трима нови генерали, назначени в комисията от седем души и удължаване на службата и след достигане на пенсионна възраст на най-близкия му военен довереник – ген. Джан Юксиа.

Той е надежден и запознат с оперативното командване и е нужен на Си, казва Джеймс Чар, военен преподавател в Училището за международни изследвания в Сингапур. Reuters е задала въпроси към Китайското министерство на отбраната, но не е получила отговори. Отделно Китай има свои поуки от някогашната война срещу Виетнам през 80-те години.

72-годишният Джан е описан в доклада на Пентагона от 2021 г. за военната модернизация на Китай като „принц“ на Народноосвободителната армия, чийто баща е служил с бащата на Си в края на гражданската война в Китай през 1949 г.

Едно от протежетата на Джан, генерал Ли Шанфу, също беше повишен в комисията. Най-важното е, че Ли има опит с цифровизираните сили за стратегическа подкрепа на Народната освободителна армия, орган, който обхваща електронните, кибер и космическите войни.

Генерал Хе Уейдонг ще служи като втори заместник-председател след Джан. Той беше повишен на тази позиция след командването си на реформираното командване на Източния театър, което отговаря за операциите в Тайван.

Той ръководеше военните учения и ракетни тестове около Тайван през август, които Пекин започна в знак на протест срещу посещението в Тайпе на лидера на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси.

Този военен състав включва ново военно поколение, като се има предвид повишението на генерал Лиу Джънли, командващ отбраната на Пекин и с опит във вътрешните сили за сигурност в Китай. Китайската армия има нужда от модерен военен, боен опит и Си разбира това.  „Всички тренировки, учения и паради не могат да заменят това. Колкото и сплотен да е този екип, има явни въпроси относно способността на Китайската народна армия да води война – за тях и за тези от нас, които гледаме отвън“, добави военен аташе в Пекин пред агенцията.

Кой член на комисията ще служи като министър на отбраната, заменяйки пенсиониращия се Вей Фенге, ще стане ясно, когато Общокитайският народен конгрес потвърди нов управляващ екип през март.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ