Визите за дигитални номади: Важен елемент в пъзела на утрешната икономика

Визите за дигитални номади: Важен елемент в пъзела на утрешната икономика

Визите за дигитални номади: Важен елемент в пъзела на утрешната икономика

След COVID-19 пандемията работата от вкъщи се превърна в новото нормално явление. Просто отваряте лаптопа и започвате да работите. Независимо дали е спалнята ви, кафене или дори паркът, стига да имате интернет, всяко място може да се превърне във ваш офис.

Поради това визите за дигитални номади станаха много популярни сред нарастващия брой работещи от разстояние. Много държави по света започнаха да издават такива документи, за да привлекат международни работници да работят от уюта на домовете си (в чужбина).

Визата за дигитален номад е вид виза, която ви позволява да работите от разстояние за държава, регистрирана извън страната, в която сте избрали да живеете в момента. Обикновено, за да работите в друга държава, трябва да имате разрешение за работа и да сте регистриран като данъкоплатец. Това изисква да изоставите целия си живот у дома.

От друга страна, визите за дигитални номади имат предимството да станете временно пребиваващ в друга държава, докато работите (и плащате данъци) в родната си страна. В повечето случаи от дигиталните номади не се изисква да плащат данъци в приемащата държава. Много държави по света са въвели визи за дигитални номади, включително държави от ЕС. Всяка държава има свои собствени правила относно процеса на кандидатстване и други изисквания.

На територията на Евросъюза такива визи се издават за Хърватия,  Кипър, Естония, Гърция, Унгария, Исландия, Латвия, Малта, Румъния и Нидерландия, а може да кандидатствате за такава и в Норвегия (но само в Шпицберген). Италия също е предпочитана от дигиталните номади и въпреки, че досега страната не е създала правна рамка, по-рано тази година тя обяви, че в италианското законодателство е подписана нова виза за дистанционни работници. За разлика от други държави със съществуващи схеми, италианската е насочена към "висококвалифицирани работници", чието значение все още не е ясно, но вероятно предполага, че ще се изисква магистърска степен.

Визите за дигитални номади запълват правния вакуум за работещите от разстояние, които искат да прекарат кратък или продължителен период от време в чужбина, работейки самостоятелно. Сред предимствата на европейското разрешение за дигитални номади е фактът, че получателите му могат да пътуват без визи в 26-те държави от Шенгенското пространство. Някои от програмите са специално разработени за работници от разстояние, а други са адаптирани от предишни работни визи, като между тях има известни разлики, но като цяло се следва една и съща идея: предоставяне на разрешение за временно пребиваване, което позволява на чужденците да останат от шест месеца до две години. Сега към инициативата най-сетне се присъедини и първата по-голяма икономика в Европа.

Дигитална сиеста

Слънчево време, разумни разходи за живот, вкусна храна, зашеметяващи пейзажи - Испания предлага всичко това. След като добавите и едни от най-добрите скорости на интернет в Европа, средиземноморската страна се превърна в популярна дестинация за ИТ емигранти и работещи от разстояние професионалисти.

Наскоро въведената виза за дигитални номади направи страната още по-привлекателна. Схемата е в сила от януари 2023 г. като част от наскоро одобрения Закон за стартиращите предприятия, който има за цел да превърне страната в лидер в привличането на инвестиции, иновативно предприемачество и таланти. Решението беше очаквано с нетърпение, тъй като Мадрид, Валенсия и Барселона, наред с други испански градове, вече са силно предпочитани от дигиталните номади и други работещи от разстояние и на свободна практика.

Докато други държави от ЕС като Гърция, Португалия и Хърватия вече са въвели подобни схеми, испанската виза за дигитални номади въвежда още едно конкурентно предложение.

Кой може да кандидатства и какви са изискванията?

Визата е отворена за граждани на държави извън ЕС, които работят от разстояние като самостоятелно заети лица на свободна практика или като служители. От тях се изисква да работят предимно за неиспански компании, като испанските фирми трябва да получават максимум 20 % от общия им доход.

Потенциалните дигитални номади не трябва да са живели в страната през последните пет години преди подаването на заявлението и не трябва да пребивават незаконно в Испания по време на процеса на кандидатстване.

Кандидатите трябва да докажат, че са работили за своите клиенти или компания поне три месеца, преди да подадат заявлението си, а компанията, за която работят, трябва да е функционирала поне една година. От тях се изисква също така да докажат, че могат да извършват работата си от разстояние.

Що се отнася до образованието, бъдещите притежатели на виза трябва да покажат, че имат минимум три години трудов стаж или са завършили/постдипломно обучение в реномирани университети, курсове за професионално обучение или престижни бизнес училища.

Също толкова важно е да се докаже финансова самостоятелност. За да докажат, че могат да се издържат сами в Испания, лицата, кандидатстващи за виза, трябва да получават 200 % от минималната месечна заплата в страната. Понастоящем това означава 2 334 евро на месец или 28 000 евро на година.

Съпрузи и деца също могат да се присъединят към притежателите на виза в Испания, като в този случай към прага на доходите се добавят още 25% за всеки член на семейството. И накрая, от кандидатите се изисква да имат чисто съдебно минало през последните пет години, а засега трябва да си осигурят пълна частна здравна застраховка.

Визата за дигитален номад в Испания първоначално е валидна за 12 месеца или за срока на заетостта, ако той е по-кратък от една година. Тя може да бъде подновена за срок до пет години, след което може да се кандидатства за постоянно пребиваване.

Заинтересованите дигитални номади могат да кандидатстват чрез консулство или посолство в родната си страна или да влязат в Испания с туристическа виза и да подадат заявление през първите три месеца. Таксата за кандидатстване е около 80 евро, въпреки че точната сума може да варира леко в зависимост от страната, от която кандидатствате. Обработката на визата може да отнеме между 15 и 45 дни.

Какво се случва у нас?

У нас засега практиката на визи за дигитални номади все още не съществува. От тази година, българското Министерството на иновациите и растежа започна процеса по издаването на удостоверение за високотехнологичен и иновативен проект, или т.нар. стартъп виза. За нея могат да кандидатстват чужди граждани (извън Европейския съюз), които искат да стартират иновативни бизнеси, използващи високи технологии и развиващи научно-изследователска и развойна дейност. За разлика от другата най-често използвана процедура за получаване на разрешение за пребиваване на чужденец при основаване на нов бизнес – тази за регистрирани управители, при стартъп визата няма изискване за наемане на поне 10 български или ЕС граждани, но пък времето за получаване на разрешение вероятно ще е по-дълго. Това все пак би увеличило възможностите за лица, които досега нямаха основание да пребивават в България и да бъдат част от стартъп екосистемата тук.

Всичко това обаче решава въпроси, свързани със стартирането на бизнес, докато възможностите за индивидуално развитие на квалифицирани чужди граждани от типа „дигитални номади“ все още не са регулирани. В момента България е на 33-то място в световна класация на локациите, подходящи за дигитални номади. От нашите градове най-добре се котират София, Пловдив и Банско. Това не е никак лоша отправна точка предвид високата конкуренция в опитите на отделни държави и региони да привличат подобни кадри. Едно от първите условия за привличане на дигиталните номади е бързината на интернет връзката. А тук определено можем да бъдем доволни от постигнатото – според проучвания направени през последните две години, България е в топ 10 на най-бързия мобилен и домашен интернет с отлично покритие на операторите.

Друга важна причина дигиталните номади да искат да се установят в България са ниските данъци, които се плащат в страната. Благодарение на плоския данък у нас, дигиталните номади е достатъчно да се регистрират като практикуващи свободна професия и след плащане на 10% плосък данък да бъдат законно пребиваващи и работещи европейци. Това е значително по-малко в сравнение с повечето страни от Европейския съюз, и още една примамлива възможност за дигиталните номади. Всичко това показва, че на базово ниво страната ни може и навярно трябва да играе по-активна роля за привличането на подобни професионалисти. Образовани, амбициозни, мобилни и може би мъничко странни, те със сигурност са едно от положителните следствия на промените в начина, по който работим и общуваме в последните години, и важен елемент на модерната умна икономика.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ