Банковата система излезе от кризата

 Банковата система излезе от кризата

- Как кризата промени банковия сектор?

- Според мен, банковият сектор се промени видимо. Нямам предвид отрицателните цифри - намалените печалби, значително увеличените просрочени кредити. Важно е да почертаем просрочени, а не лоши. Имам предвид спокойното и мъдро поведение на банките в условията на криза. Запазването на спокойствие, съхраняването на парите на депозантите и инвеститорите, съхраняването на бизнесите на кредитополучателите и осигуряването на възможност да си поемат дъх и да си плащат кредитите - всичко това е една промяна, която в крайна сметка има позитивен ефект върху системата. Разбира се, когато говоря за системата, имам предвид банковия мениджмънт, живите хора наречени банкери, които управляват нашите пари и ги управляват добре. Погледнете, тях никой не ги капитализира с милиарди евро, по веднъж че и по два пъти. Просто не се налага. Разумното поведение, понякога наричано спекула с високи лихви, стагниране на икономиката поради неотпускане на кредити - спомняте си това актуално антибанково говорене. Всъщност това е разумно поведение и аз и нашата асоциация го приветстваме. Всъщност банките направиха нещо много силно - не само че оцеляха, но са и един стабилен и добре стоящ остров в силно стагнираното море на българската икономика. Или езеро...

 - Какво отличава 14-то издание на конкурса „Банка на годината” от всички останали досега?

- Една относително консервативна система като банковата не би понесла изненади всяка година в рейтинг като Банка на годината. Същевременно обаче, тъй като сме се събрали креативни хора в екипа на нашата асоциация искам да подчертая две неща. Едното не е ново, защото се връщаме към начина на определяне на голямата награда Банка на годината от 2009 г. -с равни вътрешни тегла на критериите. Причината за нас е ясна, през 2010 ние направихме малки промени във вътрешните тегла на трите основни критерия, като завишихме Пазарния дял за сметка на Динамиката на развитие и Ефективността. Причината бе икономическата криза и логиката, че запазването на пазарния дял е по-важно от динамиката на развитие например в едно такова време. Сега ситуацията е различна. Банковата система излезе от кризата и е време да се върнем към класическата си формула на пълна равнопостовеност на вътрешните тегла на критериите. Равни тегла.

Второто е една изцяло нова категория - Наградата на Тайния клиент. Знаете, че такава маркетингова техника се ползва от големите компании, от проучвателни организации, от големите банки. Това всъщност е проучване, което ние направихме с помощта на маркетингова компания. По-големите банки правят свои такива проучвания, но в голямата си част те са локални - само в собствената им клонова мрежа. Ние направихме най-мащабното проучване на цялата система по метода Таен клиент. Бяха зададени десетки критерии за качеството на работата на фронт-офисите на банките, бяха посетени по няколко пъти 500 банкови клона в цялата страна. Резултатите са толкова впечатляващи, че ние решихме да учредим специален приз на Тайния клиент, като по този начин акцентираме върху усилията на банките по посока на качеството на работа с клиентите. Разбира се, ние ще презентираме отделно това наше изследване, но наградата и проучването са интересни и иновативни от моя гледна точка.

 - Възвърна ли се доверието към сектора, особено в частта корпоративно банкиране?

- Не зная доверието да е било категорично изгубено. По-скоро доста бизнесмени намериха своята формула на решаване на затрудненията при обслужване на банкови кредити. Тези формули са в преструктуриране на бизнеса, в редки случаи в отказване от бизнеса или в неговата продажба. Но това са нормални неща в пазарна икономика. Важното е, че финансовата система е жива, в нея има кръв, има пари и в момента, в който стагнираната икономика даде признаци на реално оживление, банковата система е готова да го подкрепи. Защото самата тя е свързана с икономиката на страната.

 - Можете ли от резултатите в конкурса да определите новите тенденции, които се налагат на банковия пазар?

- Ако Комитетът, който определя наградите Банка на годината възприеме резултатите така както ние ги виждаме към момента, ще се оформят нови и ясни тенденции. Увеличаване на пазарния дял по време на криза в един коридор, където досега винаги са бягали други банки, растеж по време на криза - пак в коридор където обикновено бягат други банки... Но всичко това ще стане ясно на 6 юли. Трябва да подчертая - всичко ще стане ясно в последния момент. Комитетът по определяне на наградите Банка на годината ще заседава 1 час преди самото събитие и всъщност тайната ще е тайна до последния момент.

 - Да очакваме ли банкови консолидации?

- Като че ли има условия за такива процеси, особено ако се имат предвид по-малките банки, които не са малко. Същевременно обаче те пък имат голямо предимство в персоналното обслужване на клиентите, в бутиковия подход към тях...Те са отделен и специален профил.

 - Готови ли са банките за периода на възстановяване след кризата?

- Категорично, да! Но бизнесът, особено малкият и средният, този който не е част от някакви монополи - там ще трябва да почакаме. И едва ли някой може да каже колко точно. Изключвам политиците - те винаги знаят, но тяхната представа за бизнеса и финансите е по-различна

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ