Ваньо Алексиев: Целият живот е преодоляване на кризи

Ваньо Алексиев: Целият живот е преодоляване на кризи

- Господин Алексиев, какво е вашето разбиране за успеха? Кога един мениджър е успешен?

- Всеки човек, в това число и всеки мениджър е успешен когато успее да постигне целите си, без да се налага да прави компромис със съвестта си.

- От кого научихте най-много в мениджмънта?

- Няма по- голям учител от практиката. Дипломата е важна, но не е определяща.. Каквато и диплома да имаш, тя е нищо, ако не можеш да приложиш на практика наученото.

- Парите ли са най-важното в бизнеса?

- Категорично не. Парите са нещо хубаво само ако са следствие от успешната дейност.

- Вие лично в какво вярвате?

- В доброто начало.

- Подценена ли е мениджърската професия в България? Какво трябва да се направи, за да се издигне престижът й?

- Трябва да има ясни правила за отсяване на добрите от лошите мениджъри. Тогава ще стане ясно кои мениджъри са подценени и кой - надцени. Според мен, все още в България мениджър е само чуждица, чието съдържание много хора не разбират.

- Има ли български черти в мениджмънта? Кои са те?

- Като продължение на казаното в предишния въпрос смятам, че в момента българските черти по скоро се олицетворяват с ориенталски подходи в

управлението.

- Кои са най-близките ви хора в бизнеса?

- Всички служители са ми близки. Това е условие за успеха.

-Как подбирате хората в екипа си?

- Да разбират и приемат общите ни цели и да са упорити в постигането им. И да са лоялни.

- На какво искате да научите най-младите си колеги?

- Да бъдат коректни спрямо обществото.

- Нашето списание води мозъчна атака какво трябва да се промени в българското образование. Вие какво мислите?

- Искаме ли да успеем като нация, образованието трябва да влезе в 21 век. А това означава да се промени отношението на държавата към образованието.

- Как преговаряте и кога смятате, че едни преговори са минали успешно?

- Преговорите са изкуство на компромиса. Едни преговори са успешни, когато са доволни и двете страни.

- Какво трябва да прави една фирма, за да продължи да се развива в кризата?

- Трябва да забрави мегаломанските проекти и да разчита най-вече на

собствени средства за инвестиции.

- Какви уроци научихте от кризата?

- Да не се поддавам на еуфорията завладяла другите. Звучи лесно, но повярвайте ми – не е.

- Наистина ли кризата дава възможности и на вас лично какви възможности даде?

- Целият живот е преодоляване на кризи. Що се отнася до икономиката, кризата има оздравителен характер и показва кои са реалните субекти. А на мен лично кризата ми помогна да науча ценни уроци за бизнеса и хората и ми даде сили да продължа напред.

- Защо според вас бяхте номиниран за „Мениджър на годината”?

- Заради резултатите, които имаме сега, в разгара на кризата. А те се дължат на правилна стратегия, чиито основи положихме преди да започне.

- Защо в България рядко малкият бизнес става голям?

- Има бизнес, който по дефиниция е малък. Но и за него, както и за бизнеса, който може да стане голям, най-важното условие за развитие е икономическата свобода. А тук тя все още липсва (в пълен размер).

 

- Какво може да направи държавата, за да заработи бизнесът по-спокойно и по-успешно?

- За мен най-важното, което държавата може да направи е да сведе корупцията до санитарен минимум.

-В дълг ли са политиците към бизнеса?

- Да, защото главно работят за себе си и за определени бизнесмени, но по-малко за обществото и за целия български бизнес в частност.

- Защо българите мразят богатите и успелите хора? Може ли това да се промени и как?

- В България повечето богати са станали такива не по общо-приетите в напредналите държави правила. Това вече е почнало да се променя, нужно е още време и много работа от всички нас.

- Какво трябва да се направи, за да стане България по-успешна? Кои са нещата, с които ние българите можем и трябва да се гордеем?

- За да стане България успешна, всеки българин трябва да разбере, че е част от една голяма „машина“, наречена общество и че ако тази „машина“ работи добре, и той ще бъде добре в личен план. Да престане да се спасява всеки сам за себе си. Що се отнася до поводите за гордост, смятам, че това е въпрос на личен избор. Аз се гордея с това,което правя и че го правя тук, в България.

Инж. Ваньо Алексиев е собственик и управител на дружествата „Биомет”ЕООД и „Глобал Биомет” ЕООД. Роден е в гр.Монтевидео ,Уругвай. Завършил е „Електронна техника” във ВМЕИ – София и „Международни икономически отношения”. През 1991 г.основава „Биомет’ ЕООД. За 19 години двете дружества стават лидер в областта на автомобилните превози на пътници и товари и водещ доставчик на логистични услуги. Дейността на компаниите се простира в цяла Европа, създадени са задгранични офиси и дружества в Лондон,Париж и Барселона. В момента в двете компании работят повече от 650 души.

„Биомет” е една от водещите и най- бързо развиващи се транспортни компании в България и Европа. Тя има над 200 товарни автомобила - стандартни бордови камиони, мега-композиции, цистерни за превоз на течни горива, цистерни за LPG, хладилни композиции, както и автобуси за пътнически превози , отговарящи на последните европейски технологични и екологични изисквания.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ