Да пием с мисъл

Да пием с мисъл

Признаваме си, малко сме скептични, когато се говори за осъзната консумация на алкохол, особено от хора, които правят коктейли. В случая обаче с очите си се убедихме, че от второто предизвикателство на World Class 2016 действително има смисъл

Въпросът не е в това дали предпочитаме нискоалкохолни или нискокалорични коктейли, а по-скоро в идеята, че барманът не просто ще сглоби някаква напитка пред очите ни, а ще е минал дълъг път на проучване на определени тенденции, преди да го направи. То си е цяла наука и лека-полека взе да ни става ясно защо го наричат "миксология". Второто предизвикателство на World Class "Да пием с мисъл" обърна внимание и на факта, че осъзнатата консумация повишава търсенето на по-леки като стил, алкохолно и захарно съдържание питиета, което, изглежда, измества тенденцията за по-силни напитки от последните 10 години. И това отваря пред опитните миксолози тотално нов коридор за смесване, вкусване, газиране, двойно прецеждане, стъринг, мъдлинг, двоен аксел, троен тулуп и ритбергер. Да, да, последните три са скокове от фигурното пързаляне, обаче ни се струва, че между барманските техники и пируетите има доста общо: правенето на напитки изисква не по-малка виртуозност, прецизност и грация от карането на кънки; освен това, да не забравяме, и в двете начинания има замесени немалки количества лед и творчество. Всичко това, декорирано с много приятна приятелска атмосфера, която участниците сами създаваха, можеше да се види на втория кръг от състезанието World Class България.

Този път творците бяха 19 - двойно повече от явилите се на първото предизвикателство "Микромашини", което е още едно доказателство, че темата е безкрайно актуална и също толкова вдъхновяваща. Вдъхновени изглеждаха и участниците, когато презентираха напитките си пред съдиите. Барманите работиха с изпитани Diageo Reserve марки - водка Ciroc, джин Tanqueray No. TEN, шотландско уиски Johnnie Walker Gold Label Reserve и Johnnie Walker Blue Label, текила Don Julio и ром Zacapa, водка Ketel One, бърбън Bulleit, едномалцовите шотландски уискита Talisker, Mortlach, The Singleton of Dufftown и Cardhu. Този път, за да опитат и да отсъдят, от другата страна на бара стояха посланикът на Diageo Reserve Brands and Luxury Whisky - Кенджи Джеси, който е посветил последните 14 години на обучаване на млади бармани, и Ариел Лейзголд - победителят от World Class 2015 в Израел и втори от световния финал на състезнието в Кейптаун. Ако имаше вечна ранглиста сред барманите, тези двамата със сигурност щяха да фигурират там. Това обаче не притесни нашите момчета и две прекрасни момичета, които поднесоха не коктейли, а цели истории, разказани с вкусове и аромати. Съставките на повечето от тях направо звучаха като от приказките - борови връхчета, корен от ангелика, алое, сироп от портокал и лайка, медена вода... И като му добавиш магия, колкото поеме, то си става - убедихме се.

Чакаме с нетърпение и третото, последно предизвикателство "Плодове и растения". Още отсега някои от най-добрите бармани в България загатнаха на какво са способни, презентирайки коктейлите си с маринована кора от диня или добавяйки в напитката фреш от грейпфрут, портокал, лимон и цвекло, кокосова вода или нектар от банан, но когато става въпрос за богатството на растителния свят, наистина няма ограничения. Ще видим докъде ще стигне въображението на участниците в World Class следващия път, а дотогава едно наздраве от нас - с мисъл и смисъл.     

За повече информация: www.worldclassbulgaria.com или www.facebook.com/WorldClassBulgaria

 

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ