И този здравен министър се запъти към предишните двама
Докато се оправдаваше и дооплиташе като пиле в кълчища пред журналисти за раздадени близо 10 млн. лв. бонуси в процъфтяващото си ведомство и НЗОК здравният министър д-р Стефан Константинов изтърси една от най-големите глупости от устата на висш държавник за годината: "Ако зависеше от мен, щях още пари да дам на спешната помощ". Да се чудиш от кого зависи...
Преди около месец същият човек пред камери на телевизии се скара на директорката на Онкохематологичната болница в София, че е върнала пациент съгласно правилата, разписани от НЗОК и Министерство на здравеопазването, горе-долу по същото време направи и знаменалното изказване, че монополът на НЗОК блокира реформите и трябва да бъде премахнат. Тогава се и обиди на здравната комисия в парламента, че не харесва повечето предложени промени в Закона за здравните заведения. Аз лично пък съм запомнил д-р Константинов единствено с тезите за диагностично свързаните групи, които били много по-хубави от лошите клинични пътеки, обаче не можело да се въведат - НЗОК и някой друг все пречел, и с напъните за електронната здравна карта, която все а-ха да заработи, но все се отлага, последно - за 2013 г.
Ако има някаква тънка червена линия, която да обединява проникновенията на иначе симпатичния и приказлив доктор, според мен това е липсата на каквато и да било адекватна идея как здравеопазването да заработи по-добре. С оглед на обстоятелствата въобще вече не искам да се реформира, преструктурира и т.н., а просто да работи и да не убива клетите ни сънародници нито докато чакат 2 часа линейка да ги закара в болницата, нито в самата болница.
Както изглежда, премиерът и този път не уцели верния човек за тази, да бъдем честни, неблагодарна работа.
Проблемът обаче всъщност е друг - иска ли наистина управляващата партия да реформира този най-закъсал обществен сектор, или всъщност предпочита запазване на статуквото и затова министър-председателят слага начело все хора,, които след това изритва с вече втръснали оправдания - не става, не е решителен, сгреши, допусна липса на контрол, не се разбира със съсловието и т.н. и т.н.
Поне според скромното ми мнение правителството не може и няма да направи абсолютно никакви съществени реформи в здравеопазването до края на мандата, а вече изтича и времето, чудеса за година не стават.
Да припомня някои основни моменти от програмата на ГЕРБ за европейско развитие на България в частта здравеопазване, стр. 42-46, качена е на www.gerb.bg.
Ето например извадки от Приоритет ІІ (достъпна и качествена медицинска помощ)
- въвеждане на здравна карта като основен инструмент на държавната власт за достъпна и качествена медицинска помощ
- въвеждане на нови правила за заплащане на изпълнителите на медицински услуги
- въвеждане на независима система на акредитация на лечебните заведения
- нов подход към създаване не медицински стандарти
- прилагане на нов подход за пазарни взаимоотношения между частните здравноосигурителни фондове и НЗОК с демонополизация на дейности на НЗОК, така че да се осигури реална конкуренция...
Има, разбира се, и други приоритети - насочване на усилия в превенцията на заболяванията, реформиране на извънболничната и спешната помощ, квалификация на медицинските кадри, информационно осигуряване на системата на здравеопазването, защита правата на пациентите и т.н.
За мен е очевидно, че министър Стефан Константинов не е чел програмата, или ако я е чел, по нищо не личи да я е разбрал и респективно като министър да я изпълнява. А като не можеш да изпълниш нещо, което е обещано на избори от победилата партия, в цивилизованите държави виновният си отива, няма драма.
Тежкият въпрос е кой е виновен почти нищо от програмите за реформи в здравеопазването да не случи и секторът да продължи да затъва (че ситуацията се влошава няма разнопосочни мнения) въпреки приличното с оглед на състоянието на държавата финансиране - правителството или поредният здравен министър. Всеки да си отговори.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.