Китайската борса отново срина световните пазари

Китайската борса отново срина световните пазари

Най-лошият борсов старт на годината за пазара в Китай стана предизвикателство и за акциите в САЩ и Европа през първата седмица на търговията.

Китайските индекси паднаха с 12-20%, а щатските и европейски книжа загубиха по 6%. Това е повторение на събитията през август и септември миналата година, когато значителните загуби на китайския пазар доведоха до първата корекция на развитите борси за последните няколко години.

Разпродажбите в Азия се дължат на паническо изтегляне на капитали от инвеститорите. Конкретният повод вероятно е обезценяването на китайския юан. Валутата пада значително, като това е държавна политика за стимулиране на износа и за ограничаване на негативните ефекти от скъпия долар върху експорта за Европа.

Причината е по-скоро пазарна – китайските акции поскъпнаха много преди година и тези спекулативни печалби много бързо се превръщат в борсова корекция. Търговията в Китай беше спирана на два пъти през миналата седмица, когато е достигнат лимита от 7% за спад за един ден. Централната банка понижи лихвата с 50 базисни пункта, а правителството извънредно пренасочи капитали за инвестиции в акции.

Инвеститорите в САЩ и Европа следваха негативните котировки, но бяха и под влияние на някои слаби икономически новини. Бизнесклиматът в индустрията в САЩ например се оказа по-слаб от прогнозите, благодарение на поевтиняването на петрола и кризата в сектора. Секторът на услугите също се оказва по-слаб от прогнозите, но поне продължава да расте. Пазарът на труда показа ново подобрение, но това не беше достатъчно, за да стимулира покупки на акции.

Надолу приключиха почти всички водещи щатски акции, като големи загуби отчете също и финансовия сектор заедно с водещите технологични книжа. Банките паднаха с 10%, Apple и Facebook съответно с 8 и 7%. Големите петролни компании падаха успоредно с пазара, въпреки че цената на суровината приближи до ключовото равнище от 30 долара за барел. Повечето акции са на ниските си равнища от миналата година, но вероятно ще отчетат още известен спад преди да започне възстановяване. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ