Левон Хампарцумян: На изхода сме от кризата

Левон Хампарцумян: На изхода сме от кризата

- Господин Хампарцумян, как оценявате икономическата обстановка в страната? Считате ли, че икономиката ни навлиза в нов период на оживление или напротив – все още сме там, където бяхме преди година?

- Оживление все още няма, но все по-очевидни са сигналите, че най-тежките моменти на кризата са отминали. Ако не се появят сериозни външни шокове, няма вътрешни причини, поради които да имаме основания да смятаме, че кризата ще се задълбочава. По-скоро сме на изхода от кризата.

 

- Споделяте ли тезата, че спестовността на българина (депозитите доближават 40% от БВП) пречи на възстановяването?

- Не в никакъв случай. Всъщност спестовността на българина и на корпоративно ниво, и на ниво физически лица води до натрупване на капитал, който ще бъде използван в бъдещ период на растеж. Това в никакъв случай не е негативно. Напротив. Така се създава един буфер, който би ни предпазил при влошаване на ситуацията или използван за подпомагане на растежа в един по-оптимистичен период.

 

 

- Кои са основните пречки за бързото излизане от кризата?

- По-бавното излизане от кризата се дължи на структурни проблеми на българската икономика. Донякъде се дължи и на по-слабия интерес на чуждия капитал към държавата и общите дисбаланси и неефективности в икономиката, които биха се решили с по-решителни реформи.

 

- В кои сектори оживлението е по-осезателно и в кои – не толкова?

- Не бих определил някои сектори като по-добри от други. Европа и други части на света излязоха от кризата и навлизат в един по-добър период. Ако приемем, че там има ясни белези за възстановяване, то следва, че експортно ориентираните бизнеси са по-добре от останалите. Но има и компании, които стоят добре на българския пазар, и дори през кризата намериха ниши за продуктите си. Всички знаят за проблемите в недвижимите имоти и строителството, но дори и в тези сектори има компании, които са били по-консервативни и по-разумни по време на бума. Затова през кризата те се справиха добре и дори се разшириха.

 

- Готови ли са банките да подкрепят следващия период на икономически растеж?

- Със сигурност. Това е същността на нашия бизнес. Предполагам обаче, че не всички банки са готови по един и същ начин.

 

- Кои бяха най-болезнените уроци от кризата за сектора?

- Те са донякъде тривиални – че агресивното поемане на твърде много рискове води до създаването на потенциал за загуби в по-лоши икономически периоди. Което и се случи. Но не всички от сектора пострадаха по един и същ начин

 

- Считате ли, че грешките са вече преодолени и никога повече няма да се повторят във времето?

- Точно тези няма да се повторят със сигурност. Обикновено след всяка криза грешките, които са я предизвикали, не се повтарят. И заради новите регулации, и заради интуицията… Следващата криза определено ще бъде предизвикана от друг тип грешки, за които сега дори не подозираме.

 

- Означава ли това, че българинът може да се окаже един добър и желан инвеститор?

- Българинът никога няма да бъде един от големите инвеститори в света. Но ще натрупа капитал, който ще му позволи в обозримо бъдеще да инвестира или пък да се справи с евентуални шокове, които биха засегнали икономиката.

 

- Възвръща ли се апетитът на българските компании към инвестиции?

- Този апетит е все още е много плах.

 

- Скъпи или евтини са инвестициите у нас?

- Аз не бих задал така въпроса. Инвестиции се правят тогава, когато са необходими и когато има ясна идея как биха се изплатили и как биха допринесли за растежа на компанията. Така, че те струват толкова, колкото струват във всеки един момент. При един добър бизнес проект те винаги са достъпни като цена.

 

- Ще има ли следващ кредитен бум и ако „да” кога според вас ще се случи той?

- Пак няма да е този, на който бяхме свидетели през 2007-2008 г. Той ще се случи при по-устойчив растеж, когато сме по-оптимистични. Подозирам, че банките ще имат далеч по- агресивен подход към кредита, но в никакъв случай не толкова непредпазлив. Би трябвало нивата на БВП отпреди кризата да се достигнат догодина и евентуално 2013-2014 г., ако няма някакви външни шокове.

 

- Оптимист или песимист сте по отношение на икономическата обстановка в страната?

- По-скоро съм някъде между разкаял се оптимист и умерен песимист.

 

ЛЕВОН ХАМПАРЦУМЯН е главен изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на УниКредит Булбанк от 2001. Наскоро той оглави УС на Асоциацията на банките в България. Член е на УС на Института за пазарна икономика, председател е на настоятелството на Софийския университет и член на настоятелствата на Висшето училище по застраховане и финанси и на City University of Seattle в България. Той е носител на Ордена на звездата на италианската солидарност и на титлата Комендаторе, връчена му от италианския президент Джорджо Наполитано през 2008 г. Хампарцумян е дипломиран инженер-химик и професионалният му опит е свързан с ръководни позиции в PriceWaterHouse Coopers и Earnst&Young. В периода 1999– 2001 г. той е заместник-министър на икономиката, а след това изпълнителен директор на Агенцията за приватизация.

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Обискират имоти на Румен Гайтански - Вълка
Руската Белгородска област обяви извънредно положение заради продължаващите атаки от украинските сили
Играта на сигурно - най-рискованата лидерска стратегия
Цитат на деня
Малките предприятия с над 8 млн.лв. нетни приходи от продабжи подлежат на задължителен финансов одит
Българска авиокомпания ще изпълнява четири карго полета седмично от Китай до София
На днешната дата, 14 август. Рождениците днес
Язовирите пресъхват, от екоминистерството искат спешни действия за осигуряването на питейна вода
Съдът прибра три суперлимузини от луксозния автопарк на Румен Гайтански-Вълка
Броят на корабите с втечнен газ и насипно зърно през Панамския канал спадна наполовина заради сушата
„Туристите вече не идват“: Криза в крайбрежния туризъм в няколко региона на Италия
Иман Хелиф заведе дело срещу Х, Илон Мъск, Джоан Роулинг и Тръмп
Времето: Отново жълти и оранжеви кодове за много горещо време