На интервю за магистратура

На интервю за магистратура

На интервю за магистратура

Хем го чакахте този мейл с надпис „Покана за интервю”, хем почват нови вълнения. Зад гърба ви са поредица от стъпки в дългия процес на кандидатстване за магистратури. Но сега идва най-голямото изпитание и логично изплуват най-различни въпроси – какво ще ме питат, трябва ли специално да се готвя, колко дълго да отговарям. Аз минах през няколко интервюта тази година и ви уверявам, че не е страшно. Най-важно е да сте спокойни, концентрирани и с премерена доза самочувствие. Щом сте поканени на интервю, значи комисията по прием е харесала вашата кандидатура. Интервюто е много важно. От това как ще се представите зависи дали ще ви предложат място и стипендия или ще се отдалечите от мечтания университет.

Форматът на интервюто е различен взависимост от специалността. Бизнес училищата най-често интервюират по телефон, чрез жива онлайн връзка. Или чрез все по-популярната видеоплатформата, при нея кандидатите виждат въпросите един по един, след всеки имат време за отговори, които се записват и се преглеждат по-късно от комисията. Аз минах през трите вида интервюта. За медицинските специалности задължително са на живо. И нещо много важно - независимо от формата, интервютата за

магистратура имат теми, които неизбежно се засягат.

Как виждате кариерата си

като завършите? Помислете какви са вашите краткосрочни и дългосрочни цели. Имайте конкретни позиции и компании наум, за да сте подготвени. В днешния динамичен свят къде ще сте след десет години е твърде относително, но членовете комисията искат да чуят към какво се стремите. Те ще преценят дали целите ви са реалистични и постижими и ще имат това предвид когато вземат решението си.

Защо вие сте най-подходящия кандидат?

Магистратурата ще ви даде знания, контакти и по-добри перспективи. Но само това прави ли ви подходящия кандидат? Представете си, че изборът е между вас и друг студент със същите оценки от бакалавърската степен, еквивалентни стажове и владеене на езици. Помислете кои от вашите качества ви дават предимство.  Умеете да работите в екип, добре управлявате времето, справяте се добре в стресови ситуации, ангажирани сте – това са някои от възможните силни страни.

Защо избрахте нашия университет?

Всеки университет има своите предимства в морето от магистратури, които се предлагат по света. Вие най-добре знаете мотивите да изберете точно този, за който кандидатствате. Заради добрите му позиции в класациите, заради преподавателите във вашата специалност. А може би заради формата на обучелие или извънкласните дейности. Бъдете откровени, именно това искат интервюиращите.

Какви са вашите недостатъци?

Кандидатите обикновено се подготвят за силните си страни, а пренебрегват недостатъците си. „Нямам недостатъци“ е може би най-лошият отговор. Всички сме хора и е невъзможно да сме добри във всичко. Помислете за недостатък, който е прикрито предимстмо.

Имате ли план „Б”?

Бях изненадана и от въпроса „Какво ще правите ако не ви приемем“. Бързо се взех в ръце и представих не само план „Б”, но и „В”, „Г” и „Д”.  Както повечето ми колеги и аз кандидатствах на няколко места. Освен това остава възможността да поработите прези магистратурата, която също има редица предимства.

 Въпрос по специалността

Очаква се, че след като сте избрали точно тази специалност, знаете нещо за нея. А може би сте учили в същата сфера по време на бакалавъра. Задължително ще ви зададат един по-специализиран въпрос или ще ви дадат нещо като казус от типа „Какво бихте направили ако ...“

Какви са вашите хобита?

На пръв поглед този въпрос няма нищо общо с магистратурата, но това, с което се занимавате в свободното си време казва много за вас. Навярно интервюиращите не искат да чуят колко обичате да играете на плейстейшъна. Ако споменете пътуване, учене на чужд език или участие в доброволчески инициативи ще направите добро впечатление.

Имате ли въпроси към нас?

Това е вашата възможност да влезете в ролята на интервюиращ. Попитайте повече за програмата, за извънкласните дейности или за възможностите за настаняване. Дори да нямате въпроси, питайте. Но нека отговорът не е лесно откриваем на сайта на университета.

В това интервю са важни не знанията, а познанията и интересите. 

Резултатът е ясен до две седмици. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ