Нещо като наем, но с повече екстри

Нещо като наем, но с повече екстри

Нещо като наем, но с повече екстри

За разлика от финансовия лизинг, при който в края на периода на договора ползвателят получава собственост върху актива, оперативният лизинг е като наем. Собственик си остава лизинговото дружество, то поема всички рискове и отговорности, а клиентът използва актива през срока на договора и след това го връща. Според хора от бранша този тип финансиране е все още слабо разпространен у нас, но има възможност за развитие. Това се потвърждава и от данните, с които БНБ разполага. Към края на 2011 г. делът на оперативния лизинг е едва 2%. Вземанията по него са в размер на 71,9 млн. лв., докато тези по финансов лизинг са 3,47 млрд. лв. Тенденцията обаче е към повишение. Интересът към оперативния лизинг расте. Той позволява гъвкавост на клиентите, тъй като те не се обвързват с придобиване на активи, обяснява Гергана Герджикова, шеф на „И Еф Джи лизинг“. Тя е на мнение, че не е подходящ за активи, необходими за основната дейност на компаниите. Оперативният лизинг се предпочита основно за превозни средства, които се придобиват за определен период, след което е подменят с нови. На този вариант се спират обикновено големи чуждестранни компании, за които той е познат. Те все по-често искат и допълнителна услуга към него, например управление на автопарка, казва Атанас Ботев, шеф на „Интерлийз“. Той обяснява, че в месечната вноска се включва цената на определен пакет за обслужване на автомобила. Той може да съдържа преглед и ремонт в сервиз, осигуряване на комплект гуми за сезона, застраховките и данъците. Най-взискателните може да стигнат и дотам да поискат и смяна на чистачките например. Пакетите се избират от клиентите в зависимост от нуждите и желанията им. Според Ботев оперативен лизинг може да се предложи и за други активи освен автомобили, но те все пак трябва да са стандартни - например широко разпространени машини, оборудване, строителна техника. Причината е, че лизинговото дружество трябва да може да ги реализира след приключване на договора. Ако са много специфични, трудно ще се намери купувач.

Оперативният лизинг бележи непрекъснат положителен тренд, защото е цялостна услуга и дава удобство на ползването, е мнението на Валентин Гълъбов, шеф на „Ти Би Ай лизинг“. Той разказва, че през последните години лизинговите компании са били по-предпазливи и са имали по-малък апетит за специализираните бизнеси, залагали са на по-традиционните активи, но сега започват да се оглеждат за финансиране и на по-нестандартен тип оборудване, включително и компютърно. Това важи и за финансовия лизинг.

При недвижимите имоти нещата стоят по малко по-различен начин. Според Гълъбов изграждането или придобиването им на лизинг е по-скъпо заради двойното прехвърляне на собствеността. Той очаква да останат предпочитани за финансирането с кредит срещу ипотека. Атанас Ботев счита, че в момента апетитите за финансиране на недвижими имоти не са големи. Той обяснява, че лизингови дружества, които притежават имоти, може да ги предложат на клиенти за ползване на оперативен лизинг, докато им търсят купувач на финансов лизинг.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ