Пазарните рискове на заден план
Европейските инвеститори продължиха да се вълнуват с проблемите в Гърция и тежките преговори на страната с кредиторите й. Индексите обаче приключиха миналата седмица с повишение, което се дължеше на принципното съгласие на гръцкото правителство да подпише споразумение.
Пазарите на Франция и Германия отчетоха 2% ръст в очакване на детайлите по ангажимента на Гърция да поддържа строги бюджетни ограничения, за да изплаща огромните си задължения. Гръцкият парламент одобри късно в петък принципите на споразумението, което би трябвало да означава, че вече няма пречка поне от едната страна. За Европа това не е достатъчно и несигурността пред пазарите ще се запази също така през първите дни на новата седмица, докато се уточнят гаранциите от гръцка страна. С голяма степен на вероятност може да се твърди, че дълговият проблем на Гърция отново е решен или най-точно казано, отложен в бъдещето, както това стана преди три години. Отварянето на борсата и банките в Гърция вероятно няма да има сериозно отражение на останалите пазари в Европа.
Американският пазар също обърна внимание на Гърция през миналата седмица, след като преди това спекулантите го считаха за локален проблем. Предпазливостта им се дължеше и паниката в Китай, която за по-малко от месец изтри три трилиона долара пазарна капитализация. Мерките за ограничаване на търговията доведоха до стабилизиране на китайската борса. Това се отрази позитивно на щатските инвеститори, които вече насочиха вниманието си предимно към корпоративните отчети за второто тримесечие. Още повече че Федералният резерв не бърза с повишаването на лихвите и запазването на паричните стимули означава продължаване на покачването на индексите. Но само ако печалбите на фирмите останат добри.
Най-големият световен производител на алуминий, Alcoa, разочарова очакванията на анализаторите и акцията на компанията падна до най-ниското си равнище за последната една година и половина. Надолу се търгуваха книжата на Apple след приключването на интереса към един от продуктите на компанията – часовника.
Петролният сектор се оказа най-губещ, тъй като суровината поевтиня много силно и доближи нивото от 50 долара. Вероятната причина е паниката в Китай, която се отразява на икономиката. Напредването на споразумението с Иран, макар и с тежки преговори и забавяне, също кара спекулантите да очакват повече петрол на пазара.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.