Путин никога не е разчитал толкова много на търговията със САЩ

Путин никога не е разчитал толкова много на търговията със САЩ

Руският президент Владимир Путин обича да цитира статистика, но той надали се е похвалил с този факт на годишния си инвестиционен форум в Санкт Петербург през миналата седмица, че Русия никога не е разчитала толкова много на търговията със САЩ.

Откакто застанаха начело на кампанията за налагане от Запада на наказателни мерки срещу Русия заради Украйна преди две години, Съединените щати прескочиха Турция, Япония, Полша и Южна Корея, за да станат нейният пети най-голям търговски партньор извън постсъветското пространство.

Докато страните членки на Европейския съюз понасят главния удар от търговската война - санкциите и контрасанкциите свиха двустранната търговия с Русия със 100 милиарда евро (112 милиарда долара) - американски компании начело с Boeing Co., Cargill Inc. и Yum! Brands Inc. инвестират в дългосрочен план и печелят пазарен дял там.

"Първоначалният шок от санкциите и икономическите затруднения отмина", заяви Алексис Родзянко, председател на Американската търговска камара в Москва. "Компаниите, ангажирали се да правят бизнес тук, трябва да са достатъчно дебелокожи, за да оцелеят."

Титан, ракети

Boeing, чието конструкторско бюро в Москва е най-голямото на компанията извън САЩ, отвори този месец обучителен и изследователски център в подкрепяния от руското правителство технологичен парк Сколково с церемония, на която присъстваха руският вицепремиер Аркадий Дворкович и американският посланик Джон Тефт.

Чикагската корпорация, която купува една трета от необходимия й титан от Русия, сключи миналата година сделка на стойност 7,4 милиарда долара за продажба на 20 транспортни самолета модел 747-8 на московската група Волга-Днепр. Този договор оказа една крайно необходима помощ на програмата за производство на Джъмбо джет (Boeing 747), която през 2014 г. не получи нито една поръчка за първи път, откакто продажбите започнаха през 1966 година. Компанията освен това получи разрешение от Конгреса на САЩ да възобнови купуването на руски двигатели на ракети, за да изстрелва американски сателити посредством смесено дружество с Lockheed Martin Corp.

"Оптимисти сме за бъдещето", заяви Тефт на церемонията, състояла се на 3 юни. "Добре е да развиваме партньорството между нашите страни въпреки политическата ситуация."

Геополитическият конфликт между бившите противници от периода на Студената война и сривът на цените на енергоносителите може и да съсипаха търговията между Русия и останалата част от света. САЩ обаче се справят по-добре в сравнение с който и да било друг голям партньор с изключение на Китай.

Зърно, пилета

Търговията със САЩ през първото тримесечие на годината е намаляла с 22 % до 4 милиарда долара - с много по-малко спрямо средния спад от 31 % с 28-те страни членки на ЕС. Стокообменът с Китай се е свил с 12 %, показват данни на руската митническа служба. В резултат делът на САЩ от руската търговия е нараснал до 4,1 % от 2,9 % преди три години. Това нарежда страната точно след Италия. Китай е на първо място с 13,8 %, следван от Германия и Холандия, съответно с 8,8 и 7,3 %.

Наложената от Русия забрана за внос на селскостопански продукти от ЕС, в съчетание със стремежа на Путин да постигне самодостатъчност в задоволяването на хранителните нужди и с по-слабата рубла, откри възможности, от които земеделският гигант Cargill и веригата ресторанти Yum! се възползват.

Yum! отвори в Русия около 200 заведения за бързо хранене от веригата KFC от 2014 година, за да извлече предимство от факта, че руснаците започнаха да вечерят в по-евтини ресторанти. Приходите на компанията в страната са нараснали с 27 % през първото тримесечие на тази година.

McDonalds Corp., която откри своя ресторант номер 500 в Русия миналата година, планира да отвори още 60 през тази, а бизнесът на Burger King, собственост на Restaurant Brands International Inc., се разраства с подобни темпове.

Франция, Германия

В момент когато икономиката на ЕС е в стагнация и инвеститорите са уплашени от перспективата Великобритания да излезе от съюза, Брюксел е подложен на засилващ се натиск да възстанови бизнеса с Русия на обичайното му равнище. Сенатът на Франция прие на 8 юни необвързваща резолюция, в която призова за "постепенно и частично" отменяне на санкциите. Тя бе одобрена с огромно мнозинство от 302 гласа "за" при само 16 "против". Този призив бе подет и от Deutsch-Russisches Forum - могъща лобистка група, обединяваща големи компании от Германия и Русия.

"Санкциите не са добри за германската и руската икономика", заяви в Москва шефът на форума Матиас Плацек, отбелязвайки, че ЕС страда повече от наказателните мерки, отколкото САЩ. "Не можем да изключим факта, че Америка извлича полза."

Рекорден спад на продажбите на автомобили принуди General Motors Co. да затвори своя завод в Санкт Петербург и да спре да продава модели Chevrolet и Opel. И някога големите печалби за инвестиционни банки като Citigroup Inc. и Morgan Stanley спаднаха с две трети до 16-годишен минимум, показват данни на базираната в Ню Йорк консултантска фирма в сферата на финансовите услуги Freeman & Co.

Руският Давос

Въпреки че САЩ и ЕС публично заявяват твърдо, че санкциите ще останат в сила, докато Русия изпълни изцяло своите задължения по международното мирно споразумение с Украйна, има признаци, че напрежението започва да намалява.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и главните изпълнителни директори на две от най-големите компании в света - Рекс Тилърсън на Exxon Mobil Corp. и Боб Дъдли на BP Plc - присъстваха на икономическия форум на Путин, макар че ръководителите на титани на Уолстрийт като Goldman Sachs Group Inc., някога неотменима част от събитието, все още не са се завърнали.

Годишната среща, наричана някога Руският Давос, идва броени седмици след като правителството пласира еврооблигации за първи път от 2013 година, въпреки че администрацията на президента на САЩ Барак Обама предупреди банките да не участват в сделката.

"Налице е нарастващо разбиране, че сме на един странен, временен етап, който няма да продължи вечно", заяви Александър Морозов, главен финансов служител на държавната банка Сбербанк, най-големия кредитор в Русия. Морозов току-що се е върнал в Москва от пътуване до САЩ, където проверил какъв е интересът към Русия. Той показа купчина визитни картички, за да демонстрира онова, което е узнал: "Апетитът за инвестиции се завръща."

Джейк Рудницки и Иля Архипов, агенция Блумбърг

Източник: БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 6 октомври. Имен ден празнуват Тома, Томислав и Томислава
“Дарвин? Какъв Дарвин?”: 5 правила, които ще ви помогнат да се развивате по-бързо от другите 
Шефът на "Фолксваген": На китайските производители на автомобили трябва да се позволи да избегнат митата, като инвестират в ЕС
Първият нов подход за лечение на шизофрения от десетилетия насам получи одобрение от FDA
Италиански прокурори обвиниха 7 души и 2 фирми във връзка с дефектните части за самолетите Boeing
Български учени създадоха прототип на човешка кожа за проучвания в областта на медицината и фармацията
S&P Global Ratings повиши кредитния рейтинг на Сърбия от "BB+" на "BBB-"
Във Флорида бе обявено извънредно положение заради приближаването на нова буря