Първи признак за края на корекцията

Първи признак за края на корекцията

Първи признак за края на корекцията

Борсите по света отчетоха една положителна седмица, която обаче стартира с обичайните разпродажби на книжа. Индексите бяха под натиск, породен от поредните слаби икономически новини от Китай. Рекордното поевтиняване на петрола също допринесе за спад на цените на акциите. Ситуацията се промени коренно в четвъртък, когато президентът на Европейската централна банка Марио Драги оповести плановете за допълнителни стимули в Eврозоната, с които да се съживи икономиката.

Акциите в Европа направиха най-силния си двудневен ръст от 2011 г. водени от тази вербална интервенция на пазара. Индексите в Германия и Франция приключиха седмицата съответно с 2 и 3% повишение, но остават 6% надолу от началото на годината.

Щатските книжа изостанаха от темповете на това възстановяване и затвориха с около процент повишение. Акциите на големите петролни компании не успяха да се възползват от близо 10% ръст на суровината, която стана факт след публикуването на резултатите за запасите в САЩ и най-вече поради големия спад до кризисно ниските нива от 26 долара за барел.

Още: ЕЦБ обмисля нови стимули за Еврозоната

Корекцията на фондовия пазар още е водеща тема за инвеститорите, тъй като индустрията отбелязва свиване, а компаниите от този сектор формират две трети от печалбите в индекса S&P 500. Прогнозите на анализаторите за тази година сочат намаление на печалбите им, което заедно с преоценката на скъпите компании е в основата на текущата слабост на щатската борса. Някои от най-слабите акции обаче отчетоха внезапно обръщане на посоката си и на дневна база имаха силен ръст.

Такъв пример е Twitter, след като за по-малко от година цената на акцията падна от 50 долара до близо 15 през миналата седмица. В компанията предстоят сериозни промени в мениджмънта. Apple скочи с над 5% в петък от дъната, които акцията отчете през август.

Финансовият сектор се представи много слабо, за което принос имаха лошите резултати на American Express, новината за новите съкращения на служители в Bank of America и притесненията за загуби в Citigroup от заемите в енергийния сектор. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ