Разочарования в корпоративните резултати

Разочарования в корпоративните резултати

Разочарования в корпоративните резултати

Акциите на развитите пазари отчетоха спад през миналата седмица, а загубите на Уолстрийт дадоха тон и на Европа.

Разпродажбите стартираха след слабите резултати на Apple. Щатската компания обяви по-добра печалба от очакваното за изминалото тримесечие, но продажбите не отговориха на позитивните прогнози. Първоначалната реакция на пазара беше много негативна, но част от загубите в последствие бяха компенсирани. Инвеститорите обаче остават разочаровани от представянето на Apple и коригираха прогнозите си за втората половина на годината.

Към негативното представяне на технологичните акции трябва да добавим IBM, Google и Intel. Причините при тях бяха различни, но и при трите компании се наблюдаваха много силни разпродажби. Това може да означава, че пазарът е изключително нервен при текущите ценови нива и всяко разочарование за инвеститорите веднага се пренася върху книжата. IBM, например, публикува отчет, който надхвърли прогнозите за печалба на акция, но три от най-големите сегмента на компанията имаха свиване на приходите за тримесечието.

Силният долар оказва своето негативно влияние върху дружествата със силно международно присъствие. Спадът на акциите на Google идва след много големия ръст седмица по-рано, когато фирмата публикува резултатите си. Инвеститорите предпочетоха да подсигурят печалбите си, като вероятно нараснаха съмненията, че подобрението на корпоративните резултати е устойчиво. Продажбите в края на миналата седмица се дължаха предимно на фармацевтиката и петролния сектор, но на червено бяха и повечето от големите индустриални компании.

Европейските индекси също загубиха по около 2%, но това беше основно реакция на спада в САЩ. Съмненията дали на фондовите пазари няма балон са в основата на разпродажбите.

Това става броени дни преди заседанието на Федералния резерв, на което се очаква повече конкретика за повишаването на лихвите до края на годината. Още повече че част от мотивите за нормализиране на лихвата е опасността от балон на пазарите. Уолстрийт може много бързо да сложи край на балона с голяма корекция преди още Федералния резерв да предприеме промяната. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ