Теория и практика на българския политически протест
Българите за пореден път се оказахме толкова мъдри хора, че дори започнахме да се учудваме на себе си. Смелостта да излезем на уличен протест, който ще блокира държавата и ще я бутне да се търкаля по гръцкото нанадолнище е по-добре, че я нямаме; защото гърците, или по-точно византийците са измислили този тип политически говорене и действия и ги владеят до съвършенство – и винаги някой им се „връзва“. Казвам го без грам пренебрежение и омраза – повече с възхищение от тяхното самообладание да решават националната си съдба с улични демонстрации.
Българският политически протест има толкова много причини, че няма откъде да започне. Икономиката, престъпността, съдебната система, социалните дейности, здравеопазването, образованието – проблемите така са задръстили цялото общество, че по един много странен начин на всеки недоволен хем му е много дразнещо и накипяло, хем му е жал, че всичко в държавата е докарано до това положение. А и всеки има отговорност – към семейство, към пенсионери, към болни родители и т.н. Т.е. от всеки потенциално граждански активен българин зависят няколко граждански неактивни. И понеже в много семейства оцеляването е ден за ден, денят на протеста може да се окаже фатален за някой близък човек. И затова протестите са рехави и епизодични.
Да започнем от пенсиите. Облагането им с данък документално ще върти едни пари в бюджета, без реално в икономиката да почувстваме някакво съживяване на производството и потреблението. 10% увеличение с 10% данък – на хартия всичко е добре балансирано и пригледно, но на практика – мизерията се задълбочава, защото цените на хранителните продукти и на енергоносителите – основното, макар и оскъдно пенсионерско потребление.
Да продължим с банковите депозити. Натрупаните пари в банките ще бъдат панически изтеглени и вероятно вложени в недвижими имоти. Останалите след първия удар строителни предприемачи ще могат да надуят спекулативно цените за кратко, след което мъртвилото ще се завърне – за по-дълго и с по-малък шанс за съживяване на пазара. Банковата система ще се върне към мрачните събития от средата на 90-те, но този път едва ли някой от МВФ ще даде втори шанс. Засега това не било на дневен ред, но дали ще е така и догодина?!
Да завършим с полицаите. Предадени от хората, в които се кълняха, те също ще трябва да спрат протеста си, защото и тях ги чакат вкъщи със заплата, а не с лозунги. Социалните им придобивки биха могли да се запазят, но ако ги изгубят бюрократите в системата на МВР. Затова е важно да потърсят и в по-горните етажи на собствената си администрация, къде им се губят парите. Защото е нечестно униформеният полицай, следователят и секретарката в МВР да имат едни и същи социални придобивки! Не е честно първо за полицейския пагон и второ, защото обществото също е измамено по този начин.
Затова – протестите да оставим на гърците – ние имаме да оцеляваме…
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.