Дигитализацията създава нов тип технологични работни места в промишлеността

Дигитализацията създава нов тип технологични работни места в промишлеността

Почти половината (45%) от промишлените компании считат, че дигитализацията ще бъде основната причина, поради която ще бъдат създадени нов тип работни места в оперативните технологии през следващите три години. Това показва ново проучване на Schneider Electric, лидер в дигиталната трансформация на енергийното управление и автоматизацията. 

Изследването, поръчано от Schneider Electric и проведено от глобалния лидер при проучванията Omdia, анкетира представители на 407 промишлени компании – от малки и средни предприятия до големи компании в Западна Европа (Великобритания, Германия, Франция, Италия, Испания, Дания и Швеция), САЩ, Китай, Индия и Югоизточна Азия (Виетнам, Тайланд и Филипините). Проучването подчертава мащаба на глобалната криза на индустриалните умения, като придобиването на таланти става ключово предизвикателство за повече от половината от анкетираните (52%).

В същото време обаче то посочва и справянето с този проблем. Наред със създаването на работни места над две трети (70%) от участниците са съгласни, че цифровизацията ще помогне за справяне с недостига на таланти с оглед на потенциала на дигиталните инструменти да доставят много повече от само производителност и ефективност.

Докато бушува кризата с уменията, работно място в промишлеността търпи бързи промени. Целите за устойчивост и напредналите технологии, като изкуствения интелект (ИИ) и цифровите близнаци, стават все по-интегрирани в работната сила. Проучването установи, че съответно 45% и 47% считат, че нарастващите изисквания пред промишлените компании за постигане на целите за екологична и социална устойчивост ще изискват значително разширяване на съществуващите ползи и компетенции на заводските работни места.

„Дигитализацията е от полза не само за производителността и цялостната ефективност. Тя е от жизненоважно значение за решаването на някои от предизвикателствата, свързани с хората, пред които е изправен промишленият бизнес. Съществува реална възможност за промишлените предприятия да оптимизират и подобрят ролите по отношение на оперативните технологии. Чрез намаляване на времето за административни задачи и предоставяне на възможност на хората да разгърнат по-добре своя потенциал можем да разрешим много от ключовите предизвикателства, пред които са изправени тези предприятия, и да помогнем за изграждането на по-устойчиво бъдеще“, посочи Али Хай Фрадж, старши вицепрезидент по дигитализация на производството и индустриалната автоматизация в Schneider Electric. 

Бъдещето на работата в оперативни роли

Проучването установи, че над половината от анкетираните (52%) считат придобиването и задържането на таланти за предизвикателство, но такова, което може да бъде преодоляно, а това показва, че представителите на промишлените предприятия споделят определено равнище на оптимизъм във връзка с преодоляването на проблемите с работната ръка.

Трима от петима (60%) считат, че ролите на оперативните технологии ще се променят през следващите три години в умерена степен (41%) или значително (19%). Освен това голямото мнозинство (73%) са съгласни, че дигитализация ще промени съществено естеството на работата през следващите три години. Трима от всеки десет (31%) считат, че ролите за контрол на качеството са в най-голяма степен разгърнати или подобрени чрез цифровизацията.

Проучването също така установи, че през следващите три години промишлените компании очакват да се изискват нови умения в области като програмиране и интеграция на роботиката (49% от анкетираните заявяват, че нямат или имат недостатъчни умения в тази област), както и в обработката, визуализацията и анализа на данни (средно повече от 30% нямат или имат недостатъчни умения в тези области). Докато респондентите казват, че отдават приоритет на инвестициите в обработката на данни, визуализацията и анализа, програмирането и интеграцията на роботиката са посочени като среден по важност приоритет само от около половината от анкетираните. Така ключова препоръка от изследването към промишлените компании е да работят с партньори в цялата индустриална екосистема, които могат да помогнат за посрещане на дефицита на технологични умения чрез решения, обучение и други възможности, за да подготвят работната си ръка за бъдещето.

„Променящият се характер на промишлената работна сила все повече ще изисква инвестиции в дигитализацията, за да се подготви персоналът за новите роли и да се подобри производителността и ефективността. Ако предприятията не пристъпят към тези инвестиции, те ще изпитат по-широкото и по-сериозно дългосрочно въздействие на забавянето на иновациите и неспособността да се компенсира недостигът на таланти“, коментира Алекс Уест, старши главен анализатор за промишления интернет на нещата и устойчивостта в Omdia. 

Пълният доклад, озаглавен „Бъдещето на работата в промишлеността“, може да бъде намерен тук.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ