Google настоява за антитръстови действия срещу Microsoft на облачния пазар в Обединеното кралство

Google настоява за антитръстови действия срещу Microsoft на облачния пазар в Обединеното кралство

Google настоява за антитръстови действия срещу Microsoft на облачния пазар в Обединеното кралство

Google призова британския антитръстов регулатор да предприеме действия срещу Microsoft, твърдейки че бизнес практиките му са оставили конкурентите в значително неизгодно положение, според писмо, видяно от Ройтерс.

Microsoft и Amazon са изправени пред засилващ се контрол по света заради доминирането им в индустрията за облачни изчисления, като регулаторите във Великобритания, Европейския съюз и САЩ изследват тяхната пазарна мощ.

CMA (Органът за конкуренция и пазари) започна разследване на британската индустрия за облачни изчисления през октомври, след сезиране от медийния регулатор Ofcom, което подчертава доминацията на Amazon и Microsoft на пазара.

През 2022 г. Amazon Web Services (AWS) и Azure на Microsoft имаха общо 70-80% дял от британския пазар на публични облачни инфраструктурни услуги, посочва Ofcom. Облачното подразделение на Google беше най-близкият им конкурент с около 5-10%.

В писмо, изпратено до CMA, Google каза, че лицензионните практики на Microsoft несправедливо обезсърчават клиентите да използват конкурентни услуги, дори като вторичен доставчик наред с Azure.

„По-специално с лицензионните ограничения на Microsoft, клиентите в Обединеното кралство нямат икономически разумна алтернатива, освен да използват Azure като техен доставчик на облачни услуги, дори ако предпочитат цените, качеството, сигурността, иновациите и характеристиките на конкурентите“, каза Google в своето писмо до CMA (Органът за конкуренция и пазари).

Подобни практики нанесоха пряка вреда на клиентите и бяха единствената значителна бариера пред конкуренцията на британския пазар на облачни изчисления, каза компанията.

Миналата година Microsoft актуализира правилата си за лицензиране, за да отговори на тези проблеми и да насърчи конкуренцията, въпреки че промените не задоволиха конкурентите.

Говорител на Microsoft каза, че компанията е работила с независими облачни доставчици, за да отговори на проблемите и да предостави възможности и че повече от 100 по целия свят са се възползвали от промените.

„Както показват най-новите независими данни, конкуренцията между облачните хиперскалери остава стабилна. През второто тримесечие на 2023 г. Microsoft и Google постигнаха еднакво малки печалби на Amazon Web Services (AWS), който продължава да остава лидер на световния пазар със значителна разлика“, каза говорителят на Microsoft.

Говорейки пред Ройтерс, вицепрезидентът на Google Cloud Амит Завери разкритикува практиките на Microsoft и каза, че компанията му се е ангажирала с многооблачен подход, при който клиентите могат лесно да се преместват между доставчици в зависимост от нуждите си.

„Много от нашия софтуер и облачни услуги си взаимодействат и могат да работят и на AWS или на Azure, така че не сте ограничени. Ако не поправите това, в крайна сметка ще имате по-малко облачни доставчици и тогава иновациите наистина няма да се случват и инвестициите ще започнат да се свиват“, каза той. 

Въпросът беше решението на Microsoft да актуализира условията, когато клиентите искат да използват своите Windows или друг софтуерен лиценз в облака, което на практика води до по-високи разходи, ако използват Google или AWS вместо Azure на Microsoft.

Запитан защо Amazon, който може да се похвали с по-голям дял от облачния пазар от Microsoft, не представлява подобен антиконкурентен риск, Амит Завери каза, че потребителите на AWS не са изправени пред същите ограничения.

„Има някои проблеми по отношение на облачната оперативна съвместимост, но можем да ги поправим. Това е дискусия между доставчиците, която много се разбира, и клиентите налагат този разговор“, каза той. „Проблемът, с който се сблъскваме с Microsoft, е, че няма технически проблем, но имате лицензионни ограничения, което означава, че сега сме възпрепятствани да се конкурираме.“

Google отправи шест препоръки към CMA, включително принуждаване на Microsoft да подобри оперативната съвместимост за клиенти, използващи Azure и заедно с други облачни услуги, и забрана да задържа актуализации за сигурност от тези, които превключват.

CMA не отговори веднага на искане за коментар.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ