H&M разследва трудови злоупотреби във фабрики в Мианмар

H&M разследва трудови злоупотреби във фабрики в Мианмар

H&M разследва трудови злоупотреби във фабрики в Мианмар

H&M разследва 20 предполагаеми случая на трудова злоупотреба във фабрики за облекло в Мианмар, които снабдяват втория по големина търговец на дребно на мода в света, съобщи Ройтерс. Това се случва само седмици след като най-големият конкурент собственик на Zara Inditex заяви, че се прекратява покупки от страната от Югоизточна Азия. 

Базирана в Британия група за застъпничество за правата на човека проследи 156 случая на предполагаеми злоупотреби с работници във фабриките за облекло в Мианмар от февруари 2022 г. до февруари 2023 г. спрямо 56 през предходната година, което показва влошаване на правата на работниците след военния преврат през февруари 2021 г.

Намаляването на заплатите и кражбите на заплатите са най-често докладваните обвинения, следвани от несправедливо уволнение, нечовешки условия на работа и принудителен извънреден труд, според доклад на неправителствената организация, Ресурсният център за бизнес и човешки права (BHRRC), който е видян от Ройтерс и се очаква да бъде публикуван в сряда.

"Всички случаи, повдигнати в доклада от BHRRC, се проследяват и, когато е необходимо, се коригират чрез нашия местен екип на място и в тясно сътрудничество със съответните заинтересовани страни. Дълбоко сме обезпокоени от последните развития в Мианмар и виждаме нарастващи предизвикателства да извършваме операциите си според нашите стандарти и изисквания", се посочва в изявление на H&M.

BHRRC проследява твърдения за нарушения на правата на работниците във фабриките за облекло, откакто военната хунта пое властта в Мианмар, което потопи страната в политическа и хуманитарна криза. Проследяването включва случаи на злоупотреба в 124 отделни фабрики и обхваща информация от различни източници, включително синдикални лидери, международни медии и местни медии като Myanmar Labour News.

Има 21 случая на предполагаеми злоупотреби, свързани с доставчици на Inditex през двугодишния период, и 20, свързани с доставчици на H&M, според доклада. Inditex отказа да коментира доклада.

Говорител на военното правителство на Мианмар не отговори на искане за коментар относно разкритията, Мианмарската асоциация за производство на облекла също запази мълчание.

Испанската група Inditex последва модни брандове като Primark и Marks & Spencer, които още миналата година обявиха, че ще прекъснат връзките си с доставчиците от Мианмар, след като Primark и Marks & Spencer направиха това миналата година.

Други марки, които продължават да доставят от Мианмар, също засилиха мониторинга на доставчиците чрез полеви офиси в страната, което им позволява да извършват свои собствени проверки, вместо да разчитат на външни одити.

Датската модна компания Bestseller увеличи броя на служителите си на място от трима на 11 след преврата, установи BHRRC в проучване на марки.

H&M и Bestseller са сред 18 марки, които са част от финансирания от Европейския съюз проект MADE, насочен към подобряване на условията на труд във фабриките за облекло в Мианмар.

Позицията на ЕС е, че компаниите трябва да продължат да се снабдяват с облекла от Мианмар, където индустрията е ключов работодател, с повече от 500 фабрики, произвеждащи дрехи и обувки за големи марки. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ