Иновации и сигурност: Стартъпите навлизат и в сектора на отбраната

Иновации и сигурност: Стартъпите навлизат и в сектора на отбраната

Европейският пазар на военни технологии преживява истински бум, задвижван от увеличените разходи за отбрана и геополитическата нестабилност. С над 800 милиарда евро, отделени от ЕС за отбрана до 2030 г., инвеститорите в рисков капитал виждат уникална възможност да подкрепят стартиращи компании, които могат да запълнят иновационната празнина в сектора. Но пътят към успеха е осеян с предизвикателства – от строгите регулации до доминацията на големите играчи.

Бумът на отбранителните технологии

Руската инвазия в Украйна през 2022 г. и натискът от страна на САЩ за увеличаване на разходите за отбрана в НАТО до 5% от БВП промениха изцяло европейския отбранителен пейзаж. През 2024 г. инвестициите в отбранителни технологии в Европа достигнаха 1 милиард долара – петкратно увеличение спрямо 2020 г. Въпреки това, секторът все още представлява само 1,7% от общия рисков капитал в региона, според данни на Dealroom.

Стартиращите компании, като германската STARK, която получи 15,5 милиона долара от Sequoia, или Quantum Systems, достигнала статут на еднорог с 310 милиона евро финансиране, показват потенциала на този пазар. Тези фирми разработват иновативни решения като автономни дронове и софтуерни приложения за фронта, които привличат вниманието на инвеститори и големи изпълнители като Airbus и Rheinmetall.

Предизвикателства пред стартъпите

Въпреки нарастващия интерес, стартиращите компании в отбранителния сектор се сблъскват със значителни пречки. Строгите ESG правила на ЕС ограничават инвестициите в „смъртоносни технологии за еднократна употреба“, което затруднява финансирането на определени проекти. Много фондове, подкрепяни от държавни или европейски средства, са принудени да избягват този сектор, насочвайки се към алтернативи като киберсигурност.

„В Полша почти всеки фонд има държавно или европейско финансиране, което прави инвестициите в отбрана сложни“, коментира пред Reuters Борис Муселак от Smok Ventures. Освен това, стартъпите трябва да се конкурират с утвърдени гиганти и да се научат да продават на правителства и големи изпълнители, което изисква специфични умения и мрежи.

Технологии с двойна употреба – ключът към успеха?

За да заобиколят ESG ограниченията, много инвеститори се фокусират върху технологии с т. нар. „двойна употреба“ – решения с приложение както във военния, така и в гражданския сектор. Примерите включват компютърно зрение, роботика и автономни дронове. Компании като Helsing, Quantum Systems и Tekever, които са сред трите европейски еднорога в сектора, успешно използват този подход.

„Защитата на демокрациите ни е морално благо“, казва Стен Тамкиви от Plural, инвеститор в Helsing. Този тип технологии не само привличат повече капитал, но и предлагат по-гъвкави пазарни възможности, тъй като обслужват два сектора едновременно.

Бъдещето на отбранителните инвестиции

Европейската комисия планира да улесни инвестициите в отбранителни технологии чрез промени в правилата за обществени поръчки и по-гъвкави регулации. Държави като Финландия и Естония вече създават фондове, които позволяват инвестиции в смъртоносни технологии, а Чехия стартира нов фонд от 150 милиона евро в партньорство с местен производител на оръжия.

„Пазарът на отбрана става все по-горещ“, отбелязва Свен Крук от Quantum Systems. С нарастващия интерес от страна на инвеститорите и променящите се регулации, европейските отбранителни стартъпи имат шанс да се превърнат в двигател на иновациите, привличайки вниманието на глобалните играчи.

За инвеститорите, търсещи следващия еднорог, ключът е в намирането на баланс между иновации, регулации и пазарни възможности. Европа е на прага на нова ера в отбранителните технологии – и тези, които успеят да преодолеят препятствията, ще оформят бъдещето на сигурността.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Франция оправда блогърите, които твърдяха, че Бриджит Макрон е мъж със сменен пол
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Джейми Даймън с остро послание към Европа: Вие губите!
Британска суперяхта за 80 млн. паунда изгоря за 5 часа в елитния френски курорт Сен Тропе
Производителят на медицинските роботи da Vinci открива завод за 42 млрд. евро в Първомай
Неизвестно за известните: The Doors дават името, а Ерик Клептън е първият клиент на най-музикалното кафене в света
Украйна ще получи от Германия оръжейни системи с далечен обсег на действие до края на юли
Шефът на Nvidia Дженсън Хуан изравни Уорън Бъфет по богатство