Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Мъск спечели правна битка срещу недоволни акционери на Tesla
Основателят на Tesla Илон Мъск и неговата компания не са отговорни за подвеждане на инвеститори във връзка с публикуваното от изпълнителния директор съобщение в Twitter, в което той казва, че е „осигурено финансирането“ за превръщането на производителя на електрически автомобили в частна компания, предаде Би Би Си.
Мъск беше изправен пред колективен иск, заведен от името на акционерите на Tesla, които твърдяха, че ги е подвел с публикациите си през август 2018 г.
Ако журито в съда в Сан Франциско бе счело Мъск за отговорен, той можеше да бъде осъден да плати обезщетение за милиарди долари.
На деветимата членове на журито обаче им отне по-малко от два часа, за да стигнат до решението, че Мъск не носи отговорност за загубите на инвеститорите.
Мъск, който искаше процесът да бъде преместен в Тексас, където е базирана Tesla, твърдейки, че няма да получи справедлив процес в Сан Франциско, приветства резултата.
В Twitter, който той придоби за 44 млрд. долара през октомври, Мъск написа: „Слава богу, мъдростта на хората надделя!“.
„Дълбоко оценявам единодушното решение на съдебните заседатели за невинност в случая с Tesla 420“, добави той.
В центъра на делото беше публикацията на Мъск в Twitter от 7 август 2018 г., която гласеше: „Обмислям да направя Tesla частна за 420 долара (на акция). Финансирането е осигурено“.
Ищците твърдят, че Мъск е излъгал, когато по-късно през деня написа, че „подкрепата на инвеститорите е потвърдена“.
Цената на акциите скочи след публикациите на шефа на Tesla, но отново падна в рамките на дни, когато стана ясно, че сделката няма да се осъществи.
Загубите на инвеститорите в резултат на тези коментари се оценяват на 12 мрлд. долара от икономист, нает от акционерите.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) също заведе дело срещу обвинявайки го, че лъже инвеститорите. Двете страни обаче постигнаха споразумение, като Мъск се съгласи да плати глоба от 20 млн. долара и да се оттегли от поста председател на съвета на директорите на Tesla
По време на триседмичния процес по колективния риск, Мъск, който също ръководи SpaceX и Twitter, твърдеше, че е имал устен ангажимент от държавния инвестиционен фонд на Саудитска Арабия за сделката.
По време на близо деветте си часа на свидетелската скамейка вторият най-богат човек в света каза: „Само защото публикувам нещо в Twitter, това не означава, че хората вярват в това или ще действат по съответния начин“.
Акционерите твърдяха, че „осигуреното финансиране“ предполага нещо повече от устно споразумение.
Просто „лош туит“?
Въпреки че цената на акциите на Tesla се повиши след публикуването на туита, Мъск изрази съмнение в ефекта на неговите публикации върху цената на книжата на производителя на електрически автомобили.
„В един момент написах в туит, че смятам, че според мен цената на акциите е твърде висока... и тя се повиши, което е контраинтуитивно“, каза той, аргументирайки твърденията си, че ефектът от неговите постове в социалната мрежа върху цената на акциите може да бъде непредсказуем .
Мъск каза, че в крайна сметка се е отказал от плана да направи Tesla частна, след като дискусиите му с по-малки инвеститори са го накарали да разбере, че те биха предпочели фирмата да остане публично търгувана.
Той не беше в съда, когато беше прочетена присъдата, но присъстваше по време на заключителните аргументи по-рано в петък.
„Нашето общество се основава на правила. Имаме нужда от правила, за да ни спасят от анархията. Правилата трябва да важат за Илон Мъск, както за всички останали“, каза Никълъс Порит, който защитаваше позицията на акционерите на Tesla.
Адвокатът на Мсък, Алекс Спиро, каза: „Само защото това е лош туит, не го прави измама“.
След решението на съда Порит каза, че акционерите са разочаровани и обмислят следващи стъпки.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.