Meta спира достъпа на канадците до новинарско съдържание във Facebook и Instagram

Meta спира достъпа на канадците до новинарско съдържание във Facebook и Instagram

Meta спира достъпа на канадците до новинарско съдържание във Facebook и Instagram

Потребителите на Facebook и Instagram в Канада няма да имат достъп до канадско новинарско съдържание, съобщи собственикът на двете социални мрежи Meta, след като Отава прие законопроект, изискващ дигиталните гиганти да плащат за споделяното от тях съдържание от този тип, предаде Франс прес.

По-рано Google, който също е критик на Закона за онлайн новините, заяви, че обмисля подобен ход.

Двата гиганта от Силициевата долина се противопоставиха на законопроекта, който има за цел да подкрепи затруднения канадски новинарски сектор.

„Вълнуващи новини!“, написа в Туитър министърът на наследството Пабло Родригес, след като законопроектът премина последното препятствие в Сената на Канада по пътя си да стане закон.

Той каза, че решението на Meta да блокира новинарско съдържание е достойно за съжаление, но обеща да „отстоява интересите на канадците срещу технологичните гиганти“.

Неговият офис заяви, че служители са се срещнали с Facebook и Google тази седмица и очакват по-нататъшни дискусии относно новия закон.

Миналият месец премиерът Джъстин Трюдо разкритикува Meta за пробно блокиране на канадско новинарско съдържание за някои потребители, като каза, че компанията е „дълбоко безотговорна“, защото отказва да плаща на журналисти за работата им.

През февруари Google също временно ограничи достъпа до новини за канадските потребители на своята популярна търсачка.

В изявление в четвъртък Meta каза, че „потвърждава, че достъпът до новини ще бъде прекратен във Facebook и Instagram за всички потребители в Канада“.

„Промените, засягащи новинарското съдържание, няма да повлияят по друг начин на продуктите и услугите на Meta в Канада“, добавиха от компанията.

Говорителят на Google Джен Крайдър каза, че компанията „прави всичко възможно, за да се избегне резултат, който никой не иска“ и се стреми да работи с правителството.

Компанията е предложила поправки в законопроекта, но Крайдър подчерта, че „досега нито едно от опасенията на Google не е разгледано“.

Новият закон изисква дигиталните гиганти да сключват справедливи търговски сделки с канадските медии за новините и информацията, които се споделят на техните платформи, или да бъдат изправени пред арбитраж.

Той се основава на австралийски закон, който накара Google и Meta да плащат за новинарско съдържание на своите платформи.

Австралия също обвини двете компании, които доминират в онлайн рекламата, че източват пари от традиционните новинарски организации, докато използват съдържанието им безплатно.

Големите технологични фирми първоначално се противопоставиха яростно на австралийското законодателство, опасявайки се, че то ще застраши техните бизнес модели, но с изменения то беше прието от законодателите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ