TSMC спря доставките за китайска фирма след откриването на чип в процесор на Huawei

TSMC  спря доставките за китайска фирма след откриването на чип в процесор на Huawei

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company  спря доставките за базирания в Китай дизайнер на чипове Sophgo, след като чип, произведен от тайванската компания, е открит в процесор на Huawei AI, съобщи Ройтерс.

Sophgo е поръчала чипове от TSMC, които са съвпадали с тези, открити в Ascend 910B на Huawei, уточняват източници на агенцията. На Huawei е забранено да купува технологията, за да се защити националната сигурност на САЩ. 

В изявление на своя уебсайт в неделя Sophgo заяви, че спазва всички закони и никога не е влизала в бизнес отношения с Huawei. Sophgo, която е свързана с компанията за оборудване за добив на криптовалути Bitmain, заяви, че е предоставила подробен доклад за разследване на TSMC, за да докаже, че не е свързана с Huawei.
Министерството на търговията на САЩ заяви, че е запознато с докладите за потенциални нарушения на контрола върху износа на САЩ, но не може да коментира дали е в ход някакво разследване.

Фирмата за технологични изследвания Techinsights откри чипа на TSMC в Ascend 910B на Huawei, когато разглоби многочиповия процесор, съобщи друг източник пред Ройтерс във вторник. Предупредена за откритието, преди около две седмици TSMC е уведомила САЩ, казва източникът.

Приблизително по същото време TSMC e спряла и доставките за клиент, съобщи Ройтерс в сряда, като се позова на тайвански служител, който казал, че спирането е станало, след като компанията е открила, че чип, който е доставила на клиента, е попаднал в продукт на Huawei.

TSMC предупреди тайванските и американските власти и започна подробно разследване, каза служителят. Но служителят не назова името на клиента, който според последните източници е Sophgo. В събота за това име съобщи и информационното издание за технологични новини The Information.
TSMC, най-големият в света производител на чипове по договор, заяви по-рано тази седмица, че не е доставял на Huawei от средата на септември 2020 г. и че „проактивно е комуникирал“ с Министерството на търговията по въпроса.

Не ни е известно TSMC да е обект на разследване в момента“, се казва в изявлението на компанията.
Базираната в Шънджън Huawei заяви в изявление във вторник, че не е произвеждала никакви чипове чрез TSMC, след като САЩ наложиха нови правила за износ на компанията през 2020 г.
През 2020 г. САЩ разшириха правомощията си за спиране на доставките на произведени в чужбина продукти на Huawei, които са пряк продукт на американска технология или софтуер, включително чипове на TSMC.

Преди това TSMC доставяше чипове за серията Ascend на Huawei, съобщиха източници на Ройтерс по-рано тази година. Нейният Ascend 910B, пуснат на пазара през 2022 г., се разглежда като най-усъвършенствания AI чип, предлаган от китайска компания.

През август Научноизследователският институт за демокрация, общество и спешни технологии (DSET) в Тайван съобщи, че Bitmain, който той описва като водещо китайско предприятие за проектиране на интегрални схеми и доставчик на машини за добив на криптовалута, „има за цел да оспори господстващото положение на пазара на чипове с изкуствен интелект на Nvidia  и AMD.

В доклада на DSET Sophgo се описва като филиал на Bitmain.

Според базата данни за корпоративна регистрация Sophgo е съоснована от Микри Джан,  който е съосновател и на Bitmain.

Федералната комисия по комуникациите на САЩ, като използва имейл адрес на Bitmain и името Xiamen Sophgo Technologies Ltd.
През 2021 г. прокурори нахлуват в операциите на Bitmain в Тайван и обвиняват два филиала на Bitmain в незаконно набиране на тайвански инженери по полупроводници и незаконно провеждане на научноизследователска и развойна дейност, според изявление на прокуратурата в Тайпе.
Според изявлението четирима тайвански обвиняеми са се признали за виновни и са им наложени глоби.
На уебсайта на Sophgo се посочва, че тя има центрове за научноизследователска и развойна дейност в повече от 10 града в Китай и други държави.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ