В Сиском Инженеринг качественото изпълнение е на първо място

В Сиском Инженеринг качественото изпълнение е на първо място

С навлизането на технологиите в публичния сектор, компанията Сиском Инженеринг се утвърди като партньор за реализиране на ключови обществени проекти в сферата на интелигентните транспортни системи, системи за сигурност и безопасност, индустриална автоматизация. Динамичната 2023 г. донесе на компанията растеж от 60% и затвърди водещото ѝ място като системен интегратор. Успехът е немислим без екип от висококвалифицирани инженери и специалисти, чиито опит и знания са ключови за всеки проект. За успехите и пътя към постигането им разговаряме с Иван Камбуров, ръководител на ключовото звено “Управление на проекти” в Сиском Инжeнеринг

 - Разкажи ни за професионалния ти път в компанията.

- Започнах работа в Сиском Инженеринг през 2017 г. като мениджър проекти. По това време всеки служител в отдела поемаше възложения му проект от оферирането до окончателното предаване на възложителите. След вътрешна реорганизация през 2020 г. оферирането по проекти се пое от новосъздаден отдел “Продажби”. Това решение подобри процесите в Сиском Инженеринг и помогна на мен и останалите мениджъри да се фокусираме върху проектите във фази изпълнение и поддръжка. През 2019 г. главният изпълнителен директор на компанията ме покани да поема позицията ръководител на отдел “Управление на проекти”. Реших да приема с ясното съзнание за трудностите и новите предизвикателства, които ме очакват, но и мотивиран от разнообразните проекти.

- Сиском Инженеринг има над 70 реализирани проекта. Разкажи за проект, който е оставил в теб отпечатък и защо?

- Един от интересните проекти със силен отпечатък в личностен и професионален план за мен е изпълнението на Интелигентна система за подобряване на градската среда в гр. Враца (или накратко - Smart City Враца). Тогава всичко, свързано с “умен град” беше ново и за мен, и за компанията. Проектът беше предизвикателство, което се подсили от съвпадението му с пандемията. Това беше първият по-мащабен Smart City проект за компанията, а пандемията причини проблеми, които не сме очаквали - забавяне с доставките, КПП-та по пътищата, трудности в провеждането на срещи на място, суетене около новия тип организация на работата. Екипът ни трябваше да се мобилизира и да се справи в кратки срокове с предизвикателствата във веригите на доставки и работата от разстояние. По това време дори малки стъпки като заявка и закупуване на необходимото специализирано оборудване от европейските ни партньори, съвместен оглед на локациите и работни срещи за уточнения на спецификите по проекта, бяха трудни за преодоляване. Въпреки всичко и благодарение на екипната работа на Сиском Инженеринг и община Враца, приключихме проекта успешно и в срок.

- С какво проектите в публичния сектор са по-различни от тези в частния?

-Публичните проекти са като частните, но и не съвсем. Процесът по изпълнение е стандартен и се очаква да постигнем резултати и да завършим проекта успешно според изискванията на клиента. В основата на всеки проект, независимо от естеството на клиента, е заложен принципът на общия интерес на страните от успешната му реализация. При проект за бизнес клиент в най-общия случай екипът на клиента има пряк интерес от резултатите - бизнес, а понякога и финансов. В публичните проекти най-голям интерес от успешната реализация има обществото - дали в частност гражданите или бизнеса, а най-често и двете групи. Мотивацията на служителите в публичните институции е по-различна от тази в бизнеса - понякога се случва да срещнем неразбиране за целите и смисъла на проекта, който изпълняваме и ни отнема повече усилия да постигнем крайната цел. Когато успеем да работим като един екип и да си съдействаме в процеса заедно с пряко ангажираните служители от дадено министерство, държавна агенция или община, то тогава нещата се случват по най-добрия за всички страни начин - обществото, институциите и бизнеса.

- А какви са предизвикателствата?

- Общественият сектор е система, в която взимането на решения е подчинено на вътрешни правила и процедури. За решението дори на незначителен казус се минава през безкрайни експертни съвети, комисии и работни групи. Поради това често понякога се губи ценно време и се отлагат важни решения по текущи договори. Това се наблюдава особено преди предстоящи парламентарни или местни избори, а напоследък сме влезли в цикъл на постоянни избори. Това бави работата по ключови и обществено-значими проекти. От друга страна създава несигурност и загуби за бизнеса, който работи с публичния сектор. Усвоените под 5% средства по ПВУ са само един пример за това.

Друга особеност е, че резултатът от публичните проекти е видим за цялото общество, което има и плюсове, и минуси. От една страна успешната реализация на полезен за обществото проект носи огромно удовлетворение на екипа, работил по него. Мотивиращо е да се чува положителна оценка в обществото за нещо, по което си работил. От друга, често компаниите зад тези проекти остават незабелязани, освен ако няма проблем. При проблем пък прожекторите осветяват всички. В крайна сметка плюсовете са повече от минусите - в Сиском Инженеринг правилото е, че качественото изпълнение е на първо място.

- Като погледнеш назад, какъв съвет би дал на по-младия си събеседник, който започва да работи в тази област сега?

- В управлението на проекти, а и във всяка друга професионална област, не се раждаме научени и безгрешни, но всеки може да се учи от чуждия опит. Важно е да възпитаваме в себе си качества като честност, коректност, надеждност, организираност и уважение - те трябва да са приоритет за всеки от нас. Ентусиазмът също е задължителен.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ