Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Wells Fargo уволни служители заради симулиране на работа
През последните седмици Wells Fargo извърши редица уволнения след твърдения, че някои от служителите й са симулирали активност на клавиатурата, за да заблудят фирмата, че работят, съобщи BBC .
Третата по големина американска банка оповести решенията в документи на брокери, подадени до Регулаторния орган за финансовата индустрия (Finra).
Банката не отговори на въпросите как е открит предполагаемият проблем и дали той е свързан с дистанционната работа.
Този месец в САЩ влязоха в сила нови правила, които означават, че офисите, които брокерите използват за работа от вкъщи, трябва да бъдат проверявани на всеки три години.
"Wells Fargo държи служителите си да спазват най-високите стандарти и не толерира неетично поведение", заяви говорителката Лори Кайт в изявление. Някои големи компании използват все по-усъвършенствани инструменти за наблюдение на служителите, откакто работата от разстояние се разшири по време на пандемията от Ковид-19.
Такива услуги могат да проследяват натискането на клавишите и движението на очите, да правят снимки на екрана и да регистрират кои уебсайтове са посетени.
Но са разработени и технологии за избягване на наблюдението, включително т.нар. "джигитиращи устройства за мишката", които имат за цел да накарат компютрите да изглеждат активно използвани и са широко достъпни.
Според Amazon, където могат да се намерят за по-малко от 10 долара, през последния месец са продадени хиляди такива устройства. В подадените документи Wells Fargo заяви, че служителите са подали оставка или са били уволнени "след разглеждане на твърдения, свързани със симулиране на дейност на клавиатурата, създаваща впечатление за активна работа".
Агенция Блумбърг, която първа съобщи за уволненията, заяви, че са били засегнати повече от десетина души.
BBC потвърди шест случая, в които служителите са били освободени след проверка, и един случай, в който човек е подал доброволно оставка, след като се е сблъскал с твърденията.
Много от тях са работили за фирмата по-малко от пет години. Това се случва в момент, когато много фирми, особено във финансовата индустрия, настояват служителите да се върнат в офиса.
Работата от разстояние остава популярна след пандемията, но броят ѝ намалява.
В САЩ малко под 27% от платените дни през миналия месец са били дни за работа от дома, в сравнение с повече от 60% в разгара на 2020 г., според изследване на професори от Бизнес училището на Автономния технологичен институт в Мексико (ITAM), Станфордския и Чикагския университет.
Според изследователите към тази пролет около 13% от служителите на пълно работно време в САЩ са работили изцяло от вкъщи, а други 26% са се възползвали от хибриден режим.
През 2022 г. Wells Fargo заяви, че е възприела хибриден гъвкав модел за повечето от служителите си.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.