3 причини да прочетете „Непосилната лекота на битието“
Чисто ново издание на „Непосилната лекота на битието“ представиха на българския пазар тази седмица от издателство „Колибри“. Най-прочутият философски роман на Милан Кундера не бе излизал на родния ни език от далечната 2000 г. и можеше да се открие само по антикварните книжарници и сергиите за употребявани книги.
Като изключим факта, че познаването на творчеството на чешкия писател прави добро впечатление в интелектуалните среди, ето още три причини да прочетете романа:
Причина 1: Героите
Шансът да се оприличите с поне един от четиримата главни герои на „Непосилната лекота на битието“ е огромен.
Томаш е лекар от Прага, който харесва свободата си и я брани на всяка цена - най-вече от комунистите и от жените. Всичко се променя, когато среща Тереза – красиво и невинно момиче от провинцията, копнеещо някой да осмисли дните му. С множество комплекси и страхове, Тереза предизвиква смесица между любов и състрадание у Томаш и той обвързва живота си с нейния... което не му пречи да съжалява ежедневно след това.
Успоредно с Тереза, Томаш има взимане-даване и с дръзката и сексуално освободена художничка Сабина, чийто начин на съществуване е дал името на романа. Лекотата на битието на Сабина се крие в това, че тя счита другите хора и взаимоотношенията с тях за бъдеща тежест и никога не се задържа дълго на едно място. Художничката мрази кича; за нея „кич“ е категоричното приемане на живота и на наложените от обществото модели на поведение. Сабина е любовница на Томаш само защото за нея той е пълната противоположност на кича.
Иронично, Сабина изпитва влечение и към представител на кича – Франц. Последният е „мечтател“ – той обожава всякакви манифестации, протести, сборища от хора с възвишени цели. Франц държи животът му да има тежест, харесва бремето на идеалите си, но пък за сметка на това изпитва нуждата да се доказва в очите на свободолюбивата и незаинтересована от политика Сабина, дори и дълго след като тя го е изоставила.
„Непосилната лекота на битието“ е екранизиран от Филип Кауфман през 1988 г, като главните роли са поверени не на друг, а на Жулиет Бинош (Тереза), Даниел Дей-Люис (Томас) и Лена Олин (Сабина).
Причина 2: Формулата „Интересен сюжет + сериозни философски съждения“
Действието проследява четиримата герои в размирни времена – от руската окупация на Прага през 1968 г., през принудителното изгнаничество в Швейцария, към живота в Париж, та чак до далечен Тайланд. Връзките между Томаш, Тереза, Сабина и Франц са сложни и често с непредвидими последици. Помежду динамичния сюжет е вместена немалко философия – за обвързването, за смъртта, за теорията за „вечното завръщане“ на Ницше, за политическите идеали. Книгата се чете изключително лесно, не натрапва определена доктрина или виждане, а оставя читателя сам да стигне до своите изводи. Същевременно докосва и обогатява с всяка своя страница.
Причина 3: Милан Кундера
Носител на множество литературни отличия, Кундера (роден през 1929 г.) притежава непосилната за обикновения човек лекота да пише красиво. Напуснал родината си на 46-годишна възраст, талантливият чех прекарва втората част от живота си във Франция. Обича да се определя като френски писател, макар част от произведенията му да са неразривно свързани със случващото се в Чехия. Ако претендирате за добра литературна култура, непременно трябва да се запознаете с творчеството на Кундера – сарказмът, черният хумор и интересният исторически прочит на събития и философии превръщат книгите му в бижу за всяка библиотека.
„Непосилната лекота на битието“ ви очаква с 25% отстъпка в онлайн книжарница E-zona.bg
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.