Недостатъците на харизматичните лидери
Социологът Макс Вебер твърдял, че сме склонни да следваме харизматичните личности, защото изпитваме дълбоко доверие към техните визия, уникални качества и вдъхновение. В този смисъл харизмата представлява фундаментална емоционална връзка и ние често гледаме положително на магнетичните лидери, въпреки техните ограничения и недостатъци.
Смята се, че силата на харизматичния водач се крие в умението му да вдъхва доверие и увереност на последователите си и да създава у тях усещането, че са важни и че той е техният глас.
Съществува връзка между магнетичния водач и неговите последователи – връзка, изградена върху убеждението, че нещо може да се промени. В този контекст, неизбежното предизвикателство е да разберете кога една харизматична личност е просто въздух под налягане и кога е способна да роди не само привлекателна визия, но и резултати.
Няма съмнение, че харизмата е важно качество. Проблемът е, че понякога тя пречи на реализацията. Тя може да донесе на човек признание, последователи и дори победа на избори, но когато става въпрос за детайли, магнетичните лидери имат някои много характерни ограничения. Същите качества, които помагат на водачите да се харесват на широка публика, често и с течение на времето стават причината за неудовлетворяващи резултати.
Сред недостатъците, които трябва да вземете предвид, преди да подкрепите поредната харизматична личност за лидерския пост, са следните:
1. Необичайното й поведение може да отблъсне много хора, чието сътрудничество е важно. Необичайното поведение на една магнетична личност може да е плюс в усилията за спечелване на подкрепа, но при работата в организационна структура то може да е причина за неуспешен мениджмънт.
2. Често виждаме харизматичните личности като новатори, които нарушават правилата, но те са преди всичко импулсивни. Когато вземат решения, те се влияят от емоционалните си инстинкти, вместо да изберат по-аналитичен подход. Тъй като се нуждаят от одобрението на публиката, често нахвърлят предложения, които, вместо конструктивни и креативни, са по-скоро зле обмислени късчета информация, които хората вземат на сериозно.
3. Харизматичните личности влагат твърде много време и усилия в злепоставяна на другите, за да идеализират собствената си визия. Много магнетични водачи не просто предизвикват чуждите идеи, а и гледат на тях с подигравка и ги отхвърлят напълно. Това поведение отказва околните да споделят критиката си и разрушава психологическата сигурност, необходима в диалога на добрите идеи.
4. Харизматичните лидери често не обръщат внимание на ежедневните процеси. Те наблягат прекалено много на своята визия и често създават впечатление, че са повърхностни и незаинтересовани от важните детайли.
5. Склонни са към автократичен мениджмънт, защото поставят себе си в центъра на своята визия и се смятат за единствения източник на посока и легитимност. Неизбежно започват да вярват в своите значимост и незаменимост и упражняват автократичен стил на управление.
Но значи ли това, че никога не бива да подкрепяте магнетични личности? Съвсем не. Ако беше така, щяхме да загубим много от великите си лидери. Важно е обаче винаги да си задавате въпрос дали този човек познава границите на своята харизма.
Истински великите харизматични водачи са наясно с недостатъците си. Осъзнават, че трябва да се вслушват в околните, вярват в диалога, опитват се да са скромни, вместо арогантни, контролират импулсите си и не изпитват необходимост да доминират.
Самюъл Бакарарк, съосновател на Bacharach Leadership Group, за Inc.com
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.