10 факта за депресията
Макар и да е едно от най-разпространените заболявания в света, депресията е и едно от най-зле разбираните от широката публика. Битуват заблудите, че депресия означава просто лошо настроение, че то може да бъде преодоляно с усилие на волята и че никакво специално лечение не е нужно. Истината обаче е съвсем различна. Депресията е сериозна болест с потенциала да нанася огромни психически, физически и социални щети. Предлагаме ви да се запознаете с 10 не толкова известни факта за нея, събрани от специализирания портал TYDKnow.
1. Учени от Нюйоркския университет откриха, че депресията убива нервни клетки в мозъка. Най-чувствителна към болестта е предната част на мозъчната кора, откъдето, освен редица важни познавателни функции, се „контролира“ и чувството ни за оптимизъм. По този начин депресията се самозахранва. Ако бъде намерен начин да се обърне ходът на този процес, депресията ще може да бъде лекувана лесно и перманентно.
2. Световната здравна организация оцени, че до 2030 г. депресията ще се превърне във втората най-сериозна причина, която води до трайни увреждания и инвалидност у хората. На първо място пред нея е само ХИВ/СПИН.
3. Депресираните хора страдат от настинки и други леки болести по-често от останалите.
4. Според учените страдаме от депресия не толкова заради личните си проблеми, колкото заради острия и хроничен недостиг на позитивни емоции. Също като важните хранителни вещества за тялото, тяхната хронична липса се отразява на психическото здраве.
5. През 2012 г. депресията е нанесла икономически щети на стойност 44 млрд. долара само в САЩ.
6. Антидепресантите са важни, но още по-важно за оздравяването е желанието на пациента да промени начина на живот, който го е довел до депресия, категорични са лекарите.
7. Психиатрите потвърждават, че близо 75% от техните пациенти са страдали през живота си от някаква форма на депресия, която ги е принудила да потърсят професионална помощ.
8. Почти три четвърти от населението на САЩ приема някакъв вид антидепресанти.
9. Около 5% от хората по света никога не са страдали и никога няма да страдат от каквато и да било форма на депресия. Известни са с прозвището „Слънчеви хора“. Причината за „състоянието" им се крие вероятно в мозъка, който произвежда повече от „хормоните на щастието“ - ендорфини.
10. Типичният профил на средния геймър (любител на компютърни игри) е над 30-годишен, депресиран, с наднормено тегло и изключително интровертен.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.