4 тактики, с които да спрете разходките на ума
Колко време прекарвате, живеейки в настоящия момент? Ако сте като повечето хора, докато сте на работа, през голяма част от времето умът ви е другаде. Може би мислите за личния си списък със задачи, които обезателно трябва да свършите днес. Или за това какво ще приготвите за вечеря. Кучето трябва да се изведе на разходка. Как ли са близките ви? И т.н. и т.н. Безкрайно много неща се въртят в главата ни всеки ден. Ако това ви се случва на вас и в момента, докато четете този текст, моля, концентрирайте се.
Изследване на университета „Харвард” сочи, че 47% от хората мислят за друго, докато участват в събитията в ежедневието им. Това им пречи, защото така те не оценяват хубавите моменти. Или просто не могат да работят и им се налага да прекарват допълнителни часове, за да изпълнят служебните си ангажименти, да прочетат или научат нещо.
Има няколко начина да повишите способността си да присъствате повече в настоящето, както чисто физически, така и с ума си.
1. Пуснете се в потока. За свободното си време изберете дейности, които ви държат напълно в настоящето. Прекарвайте време сред природата. Занимавайте се със занаяти, ако има такива сред вашите хобита и ви доставят удоволствие. Спортувайте. Срещайте се с хора, с които ви е интересно да си говорите. Когато работите, се постарайте да подредите графика си така, че да бъдете напълно погълнати от конкретните задачи. Един от полезните варианти е да разделите, ако е възможно, работните си периоди така, че да се трудите само върху една задача и когато я свършите да преминете към следващата.
2. Заемайте се с по една задача. Мултитаскингът е много вреден за концентрацията. Практикувайте почивки на ума, в които ускорявате сетивата си. Според специалистите това са моменти за почивка между изпълнението на една и следващата задача, в които човекът временно отвлича вниманието си от работата и рестартира, като оставя ума си да се поразходи. Този вид почивка се случва най-ефективно когато се отпуснете за момент и се фокусирате върху това, което долавят сетивата му. Концентрирайте вниманието си върху средата около вас. Насочете го към звуците, ароматите, гледките. Чувствайте. След това се върнете на работа, съветват експертите.
3. Направете си разпределение на времето, в което: 1.) планирате, 2.) решавате проблема, 3.) творите и 4.) правите стратегия. Може би ако прекарвате малка част от всеки ден за това да помислите върху решението на отделните проблеми, които ви тревожат, ще си помогнете и няма да мислите за тях непрестанно, обсебени през целия ден.
4. Поставете си граница, ако усещате, че прекарвате прекалено много време, оставяйки умът ви да блуждае. В повечето случаи той започва да го прави непредвидимо и с това свое свойство най-вече прави човека нещастен (повече се тревожим, отколкото си представяме хубави неща и места). Опитвайте да си правите тренировки и щом се усетите, че допускате умът да ви отвлече другаде, пробвайте да го спрете. Можете да подкрепите тези упражнения за по-висока концентрация като се обадите на приятел, като се разходите с някой или се зачетете в нещо, което силно ви интересува.
Източник msnbc.msn.com
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.