Неизвестно за известните: Елегантен кавалер се докосва до китките на кралица Виктория, Елизабет II и принцеса Даяна

Неизвестно за известните: Елегантен кавалер се докосва до китките на кралица Виктория, Елизабет II и принцеса Даяна

Швейцарският бранд Vacheron Constantin е известен като една от най-скъпите марки часовници в света. А в добавка -  има дълга и богата история. Всичко започва през септември 1755 г. , когато 24-годишният часовникар Жан-Марк Вашерон, се сдобива с малка работилница за производството на части за часовници и става баща за първи път – ражда се синът му Луис Андре.

Бизнесът на майстора върви добре, но все пак не постига големи успехи. Когато Жан-Марк навършва 29 години, се ражда вторият му син Авраам.  25 години по-късно Авраам поема управлението на работилницата. Управлението на бизнес е трудно, особено по времето на Френската революция и окупацията на Женева от войските на Френската директория. Той обаче успява да оцелее и в края на 1780 г. пуска първия часовник тип Lépine, който освен часа показва датата и деня от седмицата.

СЪДБОВНО ЗАПОЗНАНСТВО

Снимка: Shutterstock

От 1810 г. управлението на часовникарската къща поема синът на Авраам - Жак-Бартелеми Вашерон. Той се отличава със своя амбициозен и смел характер и под негово ръководство майсторите вече произвеждат по-сложни модели часовници, като например музикални, с две мелодии. Благодарение на предприемаческия си нюх, Жак успява да установи търговски връзки вътре извън Швейцария и започва да изнася часовници за Франция и Италия.

През 1819 г. Вашерон сключва споразумение с бизнесмена Франсоа Константен. Като син на търговец, Франсоа прекарва младостта си в необятните простори на Алпите и докато пътува създава и полезни познанства. По този начин той успява в търговията и точно тогава се среща с Жак-Бартелеми. Те са на една и съща възраст, и двамата са родени в Женева, и  най-важното -  обичат стилните и сложни модели часовници. На тях им е предречено да станат партньори.

В комбинацията на часовникарската къща Vacheron и капиталът на Constantin,
двама бизнесмени създават компания, наречена Vacheron et Constantin.  Месец по-късно Франсоа Константин пише на партньора си от Торино. Писмото съдържа фраза, която по-късно става мото на компания: „Правете го по-добро, ако е възможно, а това винаги е възможно.“

Vacheron et Constantin произвежда продукти от най-високо ниво: часовници с емайлирани дизайни и скъпоценни камъни, джобни и ръчни часовници с модерни устройства, часовници с турбийон /вихър/, което е най-сложният и завладяващ механизъм.

Най-известният механизъм от онова време е джобен часовник от жълто злато, украсен с карта на Италия, гравирана с помощта на леко назъбен емайл. Освен стандартните цифри, циферблатът е допълнен от 12 римски цифри, разположени на часовата скала и покрити с емайл.

ПОЯВАТА НА МЕХАНИКА ЖОРЖ

Снимка: Shutterstock

Нова глава в историята на Vacheron et Constantin е свързана с името на механика-разработчик Жорж-Огюст Лешо. Той усъвършенства механизмите и добавя известния пантограф - инструмент, който позволява серийно производство на часовниковите детайли. Заради него Лешо е удостоен със златен медал Rive Prize през 1844 г., като за най-полезното постижение на женевската часовникарска индустрия.

Възходът на Vacheron et Constantin прави необходима и нова сграда на компанията, проектиран от автора на Женевската опера. По-късно постройката става щаб-квартира на компанията и там по-късно се разполага и бутикът Vacheron Constantin.  Компанията представя и нов часовник на първите състезания по измерване на времето в известната Женевска обсерватория. Получената там награда постави началото на поредица от рекордни постижения.

Часовниците Vacheron Constantin се разпознават по оригинално лого във формата на малтийски кръст, което неизменно присъства върху циферблата и водещата емблема на моделите. Тя се превръща в марката символ на вечното търсене на съвършенство, възпроизвежда формата на едноименната част на часовников механизъм. Малтийският кръст е фиксиран върху капака на барабана с механизъм, като осигурява предаване на енергийния импулс на задвижващата пружина и по този начин се подобрява точността на часовника. Като официално лого Малтийски кръст за Vacheron Constantin е регистриран от Федералната патентна служба на търговска марка в Берн през 1880 г.

За редица изключителни постижения в часовникарството, компанията е наградена със златен медал през 1896 г. на швейцарското национално изложение. Скоро след това марката получава правото да маркират продуктите си с отличителния знак на Женева, което означава, че часовникът отговарят на най-строгите критерии за качество, а също така означава, че се сглобяват и регулират в кантон Женева в Швейцария.

ЛЮБИМАТА НА МАРКА НА ЗВЕЗДИТЕ И ЛУКСА

Снимка: Getty Images

Въпреки икономическите  криза от 30-те години на миналия век, часовникарската къща продължава да произвежда луксозни часовници. Истинският шедьовър на компанията е създаден за египетския крал Фарук. Това е джобен часовник с вечен календар, лунна фаза, минутен повторител, голям и малък ударник, хронограф за части от секундата, будилник, индикатор за основен резерв на мощност и устройство за работа във военни действия. Производството отнема 5 години. През 1994 г. моделът е продаден на търг на Antiquorum за огромна сума за това време от 1 150 000 швейцарски франка.

По време на Втората световна война  часовникарската къща губи всичките си основни пазари и едва оцелява. Въпреки това през 1944 г. представя най-тънкия часовников калибър в света с дебелина на корпуса 1,64 мм, а по-късно създадените на негова основа часовници стават едни от най-тънките в света изобщо.

През 1953 г. правителството избира Vacheron Constantin за държавен подарък з а коронацията на кралица Елизабет II. Луксозният продукт е притежание и на други важни особи по различно време -  руският император Александър II, австрийския кайзер Франц Йосиф, кралица Виктория, принц Едуард, принцеса Даяна. През юли 1955 г. на конференцията в Женева, проведена в Двореца на нациите, четири модела ръчен часовник Vacheron Constantin са подарени на тогавашния съветски премиер Николай Булганин, британският  - сър Антъни Идън, американският президент Дуайт Айзенхауер и френският премиер Едгар Форе. Всеки часовник има надпис-пожелание: „Нека този часовник показва вашето щастливо време, щастливи моменти за вашия народ и мир по целия свят“.

През 1972 г. часовникарската къща представи колекция от дамски часовници Cambree, много смели според каноните дизайн от онова време.

Началото на XXI век е белязано от създаването на колекция от елегантни дамски часовници със скъпоценни камъни Egerie и наградата Grand Prix на престижния Geneva Watchmaking за часовника Lady Kalla. Неговият корпус е от 18-каратово  бяло злато и обсипани със 120 диаманта.

250-годишнината на компанията отпразнува с размах, като представи 5 уникални модела, всеки от които стана истински венец на часовникарското майсторство, подчертаващ многостранността на таланта специалисти на марката. Корпусът на настолния  часовник L’Esprit des Cabinotiers е приложен в ръчно гравирана златна сфера, която се отваря, за да се разкрие истинско чудо на съвременната микромеханика с цял набор от сложни функции.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ