Културни кодове: Ефектът Мандела

Културни кодове: Ефектът Мандела

През последните десетилетия се появиха много явления, свързани с изкривеното възприемане на информация. Едно от тях е ефектът на Мандела. Ще ви разкажем какво представлява той, как се проявява и може ли да му се противодейства.

Какво представлява

Ефектът на Мандела е, когато голям брой хора вярват, че дадено събитие се е случило, въпреки че в действителност то не се е случило. Терминът е въведен от изследователката Фиона Брум през 2009 г. Тя пътува до конференция, на която разговаря с различни хора. Един от разговорите се въртял около Нелсън Мандела, южноафрикански активист за човешки права, който е бил изпратен в затвора от режима на апартейд. Освободен след 27 години в затвора, той става президент на Южна Африка. Въпреки това и самата Брум, и събеседниците ѝ са убедени, че Мандела е починал в затвора през 80-те години на миналия век. Мнозина дори смятат, че са видели по новините погребалната реч на съпругата му. Всъщност Нелсън Мандела умира през 2013 г. със семейството си до себе си.

Популярни примери

Съществуват много примери за ефекта на Мандела, някои от които са характерни за конкретни държави. Но, има и универсално популярни

"Люк, аз съм твоят баща.“

Помните ли как Дарт Вейдър изрича тази фраза във филма „Междузвездни войни. Епизод V: Империята отвръща на удара“? Е, това не е вярно. Злодеят не се обръща към сина си по име. В отговор на репликата му: „Ти уби баща ми“, той казва: „Не, аз съм твоят баща“.

Монокълът на г-н Монополи

Спомнете си корицата на популярната серия игри „Монополи“. На нея е изобразен капиталист с мустаци, бастун и цилиндър, който изглежда като излязъл от аанимационно филмче. Носи ли той монокъл? Ако сте отговорили с „да“, значи сте попаднали на ефекта „Мандела“. Всъщност талисманът на играта, наречен г-н Монополи, има перфектно зрение.

Нова Зеландия

Къде се намира тази островна държава? Много хора са сигурни, че тя се намира в Тихия океан, североизточно или дори северно от Австралия, въпреки че правилният вариант е югоизточно от тази страна.

Хенри VIII с пуйка

Много хора вярват, че съществува портрет на английския крал Хенри VIII, който гризе пуешко джоланче. Такава картина никога не е съществувала, но ефектът може да е предизвикан от карикатури, които възпроизвеждат подобен образ.

Защо се появява ефектът на Мандела

Съществуват много теории, които обясняват появата на колективни фалшиви спомени.

Паралелни вселени

Едно от най-абсурдните обяснения за ефекта на Мандела идва от хипотезата, че съществуват множество паралелни вселени, които си взаимодействат. Хипотетично хората могат да преминават от една реалност в друга. Това ги кара да запазват спомени от различни вселени.

Фалшиви спомени

Даниел Шакър, психолог и професор в Харвардския университет, подчертава: „Спомените са психологически комбинации от емоционални реакции, визуално и слухово възприятие. Те просто отразяват нашето отношение към станалото и не са надежден запис на случилото се.“

Когато в спомените се образуват бели петна, защото мозъкът не разполага с цялата информация за дадено събитие, той сам допълва липсващите части въз основа на асоциации и опит. Този процес е известен като конфабулация. „Хората не обичат несигурността, защото тя предизвиква страх и стрес“, казва Кристофър Дуайър, психолог и преподавател в Технологичния университет в Шанън, Ирландия.

Въздействието на интернет

Ефектът на Мандела стана известен в цифровата ера, когато компютрите и интернет станаха част от ежедневието. Стана много по-лесно да се разпространява информация и поради това нарасна популярността на различни фалшиви концепции. Учени са анализирали дискусиите под 100 хил. новини в социалната мрежа X и са стигнали до следния извод: фалшификатите и слуховете побеждават истината в 70% от случаите. Подобен информационен хаос може да допринесе за ефекта на Мандела.

Какво да правите, когато се появи

Изключително трудно е да се разпознае фалшив спомен. Възможно е да разберете за тов, че се е появил, едва след това. Единственият възможен начин да се предпазите от появата му - винаги проверявайте два пъти всички факти, особено тези, които изглеждат подозрителни, и мислете критично - съмнявайте се във входящата информация и убежденията си.

А ако решите да проверите достоверността на спомените си с помощта на друг човек, обърнете внимание на това как формулирате въпроса. Хората често са склонни да се съгласяват с това, което им казват, без да се замислят, така че ако попитате: „Вярно ли е, че Мандела е умрял в затвора?“, вероятно ще чуете утвърдителен отговор. За да накарате човека, с когото разговаряте, да отговори по-задълбочено, е по-добре да зададете отворения въпрос: „Как умря Мандела?“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ