Културни кодове: Магията на звуците: музиката променя отношението ни към миналото
Изследователят на когнитивните процеси Ирен Рен говори за това лошите спомени може да бъдат смекчени с помощта на музиката.
Забелязвали ли сте как една песен може да върне толкова много спомени? Може би това е мелодията, изсвирена по време на първия ви бавен танц, или хитова песен от незабравимо пътуване. Хората често си мислят, че музикалните спомени са просто моментни снимки от миналото. Но последните изследвания на нашия екип показват, че музиката може не само да предизвиква спомени, но и да ги променя.
Аз съм изследовател по психология в Технологичния инситут на Джорджия. Заедно с наставника Тъкъри Браун и музикалните експерти от Университета в Колорадо – Боулдър София Мехдизадех и Грейс Лесли проведохме проучване и открихме изненадваща връзка между музика, емоция и памет. По-специално, слушането на музика може да промени отношението към това, което си спомняте. Това откритие може потенциално да помогне на хората да се справят с тежките си спомени.
Музика, истории и памет
Когато слушате музика, работят не само вашите уши. Активират се и части от мозъка, отговорни за емоциите и паметта. Хипокампусът, който е от съществено значение за съхраняването и извличането на спомени, работи в тясно сътрудничество с емоционалния център на мозъка. Това отчасти е причината някои песни да са не само запомнящи се, но и да предизвикват силни емоции.
Способността на музиката да провокира емоции и спомени е добре известна. Затова се опитвахме да разберем дали може да промени и емоционалното съдържание на съществуващите спомени. Нашата хипотеза се основаваше на концепцията за повторно активиране на паметта - идеята, че когато изживеете спомени, те временно стават податливи, като позволяват да бъде включена нова информация. Проведохме тридневен експеримент, за да проверим дали музиката, възпроизвеждана по време на спомени, може да въведе нови емоционални елементи в оригиналния, базисен спомен.
През първия ден участниците научиха наизуст поредица от кратки, емоционално неутрални истории. На следващия ден те си припомниха тези истории, докато слушаха позитивна музика, дразнеща музика или пълна тишина. В последния ден помолихме участниците да пуснат историите отново, този път без музика. На втория ден записахме мозъчната активност с помощта на магнитно-резонанснна томография, която измерва мозъчната активност чрез откриване на промени в оросяването. Нашият подход е подобен на начина, по който филмовите саундтраци могат да променят възприятието на зрителя за дадена сцена, но в този случай проучихме как музиката може да промени действителните спомени на участниците за дадено събитие.
Резултатите бяха невероятни. Когато участниците слушаха емоционално заредена музика, докато си припомняха неутрални истории, те бяха по-склонни да включат нови емоционални елементи в историята, които съответстваха на настроението предизвикано от музиката. Например, неутрални истории, съпроводени с оптимистична музика, впоследствие бяха припомнени като по-положителни, дори когато музиката вече не звучеше.
Още по-изненадващи бяха резултатите от сканирането на мозъка по време на експеримента. Когато участниците си припомниха истории, докато слушаха музика, имаше повишена активност в центровете за спомени и емоции. Тези центрове са критични за обработката на емоционалната памет. Ето защо песен, свързана със значимо житейско събитие, може да има силно въздействие: тя активира области в мозъка, които обработват емоциите и паметта.
Видяхме също силна връзка между частите на мозъка, които обработват емоционалните спомени, и частите на мозъка, участващи във визуално-сензорната обработка. Това предполага, че музиката може да добави емоционални детайли към спомените, докато участниците визуално си представят историите.
Музикални спомени
Нашите открития показват, че музиката действа като емоционален магнит, преплитайки се със спомените и фино променяйки техния емоционален тон. Освен това спомените може да са по-променливи, отколкото се смяташе досега, и могат да бъдат повлияни от външни звукови сигнали. Въпреки че са необходими допълнителни изследвания, нашите открития имат интересни последици както за всекидневието, и бита, така и за медицината.
За хора, страдащи от заболявания като депресия или посттравматично стресово разстройство, негативните спомени могат да бъдат огромни. В този случай внимателно подбраната музика може да помогне да оформите тези спомени в по-положителна светлина и може би да намали отрицателното им емоционално въздействие с течение на времето. Това също отваря нови възможности за изучаване на ефектите от музиката при лечението на депресия и други психични разстройства.
На всекидневно ниво изследването подчертава потенциалната сила на музиката, която хората избират, за житейските си моменти. Спомените, както любимите ви песни, могат да бъдат променяни и ремиксирани. Музиката, която слушате, докато си припомняте или дори докато извършвате всекидневните си дейности, може едва доловимо да повлияе на начина, по който ще си спомняте тези събития в бъдеще. Следващият път, когато включите любимия си плейлист, помислете как може да повлияе не само на текущото ви настроение, но и на бъдещите спомени.
Източник: The Conversation
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.