Неизвестно за известните: Работилничка в швейцарско село изпрати часовник на Луната и спаси мисията „Аполо-13“

Снимка: Shutterstock
Снимка: Shutterstock
Снимка: Shutterstock
Снимка: Shutterstock

Преди Omega да стане Omega, каквато я знаем, тя е носила няколко различни имена, но историята на компанията започва като... Louis Brandt & Fills. Именно така е нарекъл през 1848 г. Луи Бранд своята часовникарска работилница в швейцарското село Ла Шо дьо Фон. Тя се намирала точно срещу дома му. Това било удобно, а и по това време 23-годишният Луи нямал пари за по-голямо помещение.

Младият Луи и брат му

Младият мъж бил обсебен от идеята да създава механизми за джобни часовници с висока точност. Само след няколко години той успява да спечели репутация на производител на качествени часовници и вече е познат в цялата страна. Louis Brandt & Fills се превръща в популярна марка в цяла Европа, а часовниците ѝ са много търсени в Италия, Франция, Белгия, Австрия, Германия, Холандия и Англия. Но времето минавало и Луи осъзнал, че има нужда от силно рамо и смел нрав, които да гарантират, че бизнесът ще продължи да расте. Така през 1877 г. той направил съдружник сина си Луи-Пол, а компанията е преименувана на Louis Brandt & Frere. Две години по-късно Бранд-старши приключил земния си път и Луи-Пол въвел брат си Сезар в семейния бизнес, като го направил съсобственик. Двамата решили да преместят фабриката за часовници в друг швейцарец град  - Бил. Имало много аргументи в полза на това решение – добра транспортна инфраструктура, която е много важна за износа, както и стабилни енергийни доставки, необходими за индустриалното производство. Тогава и започнал преходът от преобладаващо ръчното изработване на часовници, към полуавтоматизираното, защото именно тези условия осигурявали серийното производство на частите.

И така, през 1885 г. братята Бранд пускат първото серийно призводство на механизма Labrador, с изключителни хронометрични характеристики и уникално за времето си качество. Вдъхновени от успеха на механизма, през 1892 г. те създават първия в света ръчен часовник с минутен репетир. Малък, сложен механизъм отброява при поискване часовете и минутите. След това се появяват Gurzelen, Helvetia, Jura, Patria и Celtic, също различни от това, което правят по онова време конкурентите на братя Бранд. Между другото, Сезар е опитен мениджър. Той сключва договори с управители на магазини в САЩ, Канада, Аржентина, Бразилия. Така общият износ на Louis Brandt & Frere възлиза на 100 хиляди часовника годишно. Механизмът, който ще определя бъдещото развитие на швейцарското часовникарство, се появява през 1894 г. Това е 19-линейният механизъм Omega 19-line. Имено той дава съвременното название на марката. Омега 19-line се отличава с оптимална прецизност и всеки часовникар би могъл замен всеки негов детайл, без каквато и да е нежда от модификация. Още едно голямо предимство е и сравнително ниската цена.

Компанията Omega Watch Co е регистрирана като акционерно дружество през март 1900 г. Същата година на Световното изложение в Париж Omega получава Голямата награда за великолепната си колекция, включваща престижният часовник Greek Temple от чисто злато. Към този момент компанията произвежда повече от 200 хиляди часовника.

Третото поколение

Когато марката навършва 55 години, управлението преминава в ръцете на третото поколение Бранд – синовете на Луи-Пол и Сезар. Най-големият сред тях е Пол-Емил и той оказва голямо влияние върху развитието на Omega през следващите 50 години. Световното търсене на марката часовници се разраства благодарение на иновативните масово произвеждани механизми. Те са не само точни, но и лесни за ремонт.

Компанията разширява своите дистрибуторска мрежа и до 1909 г. присъства на шест континента. Две поредни години (1917-1918) Omega е официален доставчик на часовници за британските кралски военновъздушни сили и армията на САЩ. А в зората на раждането на стила Арт деко, Omega представя серия от часовници, за които през 1925 г. на Международната изложба на модерни декоративни и индустриални изкуства в Париж, получава и Голямата награда.

Omega и Tissot обединяват своите интереси и през 1930 г. създават корпорацията Societe Suisse pour l'Industrie Horlogere S.A. (SSIH). По този начин те затвърждават позицията си на международните пазари. След година Omega поставя рекорд по точност на хронометрите си. При тестване по време на шест съревнования в Женевската обсерватория, при различни условия, устройствата на марката показват най-точните резултати в историята на часовникарството.

Под вода

Компанията става първият производител на часовници, който доставя хронографи за Олимпийските игри в Лос Анджелис през 1932 г. Освен това, я е първата, която пуска в продажба часовниците за гмуркане Marine. Те имат двоен калъф с уплътнение, което предпазва механизма от вода. Тези часовници имат регулируема закопчалка и система за удължаване на каишката, за да бъде гарантиран перфектен обхват на китката. Часовниците преминават успешно тест в Женевското езеро на дълбочина 73 метра. Omega става изключителен доставчик на часовници за британските Кралски военновъздушни сили по време на Втората световна война. В максимално скъсени срокове компанията усъвършенства водоустойчивите, противоударните и антимагнитни свойства на часовниците.

Своите първите автоматични ръчни часовници, компанията произвежда през през 1943 г., а пет години по-късно създава Omega Seamaster, известен с безупречната си точност и надеждност.

Космическа одисея

1952 г. е знаменателна в историята на компанията с пускането на първия хронометър Omega Constellation. Той е наречен така на астрономическите съзвездия и символизира осемте рекорда за точност, поставени от Omega в обсерваториите Кю-Тедингтън и Женева през XX век. По-късно той става визитната картичка на компанията. През същата година Omega създава първия в света кварцов електронен хронограф, който позволява да се засича време с точност до хилядна от секундата. През цялото това време конструкторите на марката създават часовници за мъже, но през 1955 г. е решено това да се промени. Така се появява Ladymatic - първият дамски ръчен часовник с автоматично навиване. Още с появяването си този модел пожънва невероятен успех поради елегантния си външен вид, компактен размер, а механизмътму представлява най-малкия  в света калибър с ротор, който брилянтно преминава всички хронометрични тестове.

Три легенди Omega се появяват през 1957 г.: Seamaster 300, Railmaster и Speedmaster. Последният модел през 1967 г. е използван по време на космическите изследвания на НАСА и станава известен като „лунният часовник“. Speedmaster е тестван в условия на безтегловност, силно магнитно поле и температура от −18 до +93 градуси по Целзий. Механизмът издържа на всичко и затова е избран за програмата  „Аполо“. През юли 1969 г. Omega Speedmaster Professional става първият часовник, който отива с американския астронавт Нийл Армстронг на Луната. Що се отнася до Railmaster, те стаават първите масово произвеждани часовници на марката, способни да издържат излагане на магнитни полета със сила от хиляда гауса.

Оmega получава престижната Snoopy Award през 1970 г. за огромната си роля в спасяването на екипажа на „Аполо 13“. При тази лунна мисия, всичко в техниката на кораба излиза извън строя, но хронографът Omega Speedmaster изчислява без грешка времето за безопасно завръщане на Земята. Драматичната история на тази лунна мисия е разказана във филма „Аполо-13“, с Том Ханкс в главната роля. По време на прочутия съвместен експериментален пилотиран полет на съветския космическият кораб Союз-19 и американският космически кораб „Аполо“ през 1975 г., астронавтите също носят Speedmasler Professional на китката си. Моделът става часовник и на руските космонавти.

Изработени от титан, кварцовите часовници Omega Constellation Manhattan и Omega Seamaster Titane са изключително леки и издръжливи, не отстъпват по якост на стоманата, която дори е по-податлива на корозия и драскотини. Моделите са пуснати през 1982 г.

А две години по-късно Omega представя La Rose des Temps - най-сложните часовници в света. Те имат 9 хиляди части, 32 функции и време на работа 10 хиляди часа.

Финансовата криза

Финансова криза от 1975-1980 г. се оказва тежък удар за часовникарската индустрия. През 1983 г. SSIH решава да се слее с голямата корпорация Allgemeine Schweizerische Uhrenindustrie AG (ASUAG), която се занимава с производството на механизми за други фабрики, а също така притежава марките Rado и Longines. В бъдеще холдингът ASUAG-SSIH  е преименуван на Societe suisse de Microelectronique et d'Horlogerie (SMH).

В чест на 150-годишнината годишнина си през 1998 г., Omega представя  легендарния Speedmaster Professional X-33. Тези часовници са разработени в тясно сътрудничество с астронавти и професионални пилоти. През 1999 г. е пуснат Co-Akhial със спусък и по този начин е променен основният принцип на работа на механичните часовници, който съществува повече от 200 години. Революционният механизъм на практика елиминира триенето и поддържа висока точност за дълъг период от време.

Завръщане

Марката навлиза в XXI в. с обновената колекция Seamaster. Тези часовници с три стрелки са базирани на модела Seamaster Professional Chrono Diver, чийто винтове работят и под вода. Часовниците Seamaster Professional 300 m са успешно тествани, като по този начин  показано, че използването на съвременни материали и технологии е оправдано, в сравнение с използването на традиционни технологии.

През 2001 г. се появява Museum Collection, която е създадена по образец на оригиналите, произведени преди 50 години. Първият модел в колекцията е Edition 2001 - нова версия начасовника за пилоти от 1938 г. Omega е официален партньор на програмата Solar Impulse от 2006 г. Целта на амбициозния проект е околосветско пътешествие на борда на самолет, който работи изключително със слънчева енергия.

През 2007 г. компанията се завръща към традицията, върху които преди това е изградила репутацията си и за първи път от 1984 г. въвежда калибър 8500. Той става основа за моделите от линията De Ville Hour Vision, оборудван с корпус с прозрачни страни, така че е възможно да се наблюдава работата на механизма, без да пострада от това и водоустойчивостта.

През 2013 г. специалистите на Omega правят световна премиера, създавайки часовник, който не подлежи на влияние на магнитни полета над 15 хиляди гауса. До този момент проблемът намагнитването на часовниковия механизъм е решено чрез инсталиране на специален защитен контейнер, който въпреки всичките си предимства има редица недостатъци. Инсталиран в тялото на Seamaster Aqua Terra 15 хиляди гауса коаксиален механизмът на калибър 8508 е направен от немагнитни материали, което позволява на разработчиците да изоставят традиционния вътрешен контейнер. С подкрепата на Omega тръгва нова система за сертифициране на часовници през 2015 г., разработена съвместно с Швейцарския федерален институт по метрология (METAS).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ