Неизвестно за известните: Великата фотореволюция на Джордж Ийстман и житейската промяна Kodak

Снимка: Getty Images
Снимка: Getty Images
Снимка: Getty Images
Снимка: Getty Images

В историята на фотографията има много знакови личности, но една от тях направи в нея съдбоносна промяна.  Джордж Ийстман започна фотореволюцията, с която запечатването на важни или пък вълнуващи моментив снимка стана достъпно за всеки.

НАЧАЛОТО

Джордж Ийстман е роден на 12 юли 1854 г. в градчето Уотървил, щата Ню Йорк, в семейството на Мери Килборн и Джордж Вашингтон Ийстман. Момчето е най-малкото от три деца. Когато Джордж е на 5 години, семейството се премества в Рочестър, където главата на фамилията основава Търговския колеж "Ийстман". Но след смъртта му колежът банкрутира, а съпругата и децата му се оказват в тежко финансово положение. По това време Джордж е на 14 години, но се налага да прекрати образованието си и да си намери работа. Момчето става куриер в застрахователна фирма и получава по 3 долара на седмица. Година по-късно Джордж поема поста на служител в друга застрахователна компания. Но парите за издръжка на семейството не са достатъчно. Така че, за да получи по-добре платена работа, вечер Джордж учел счетоводство. След пет години е нает като младши служител в Рочестърската спестовна банка.

Един ден Ийстман решава да прекара ваканция на остров Санто Доминго, а негов приятел му предлага да направи снимки по време на пътуването. Джордж харесва идеята и си купува фотографско оборудване. Фотоапаратът бил голям, стативът - тежък, необходима била тъмна стая за обработка на стъклените плаки при експонирането и проявяването на снимките. При пътуване процесът бил още по-сложен.  Необходими били също химикали, стъклени съдове, тежка стойка за плочи и кана с вода. Тогава бъдещият бизнесмен се отказал от пътуването и красотите на карибския остров и се заел със сложното начинание да опрости фотографския процес. Като използвал формулата от едно британско списание, Джордж започнал да прави свои собствени желатинови емулсии, с които да покрива фотографските плаки за проявяване. През деня работел в банката, а през нощта експериментирал в домашната кухня. Понякога Ийстман заспивал на одеяло до кухненската печка. Отнело му три години, за да открие своята формула за емулсия. До 1880 г. изобретателят не само се научил как да създава сухи плаки, но и патентовал машина за производството им в големи количества. Бързо осъзнал възможностите за продажба на такива плаки на фотографите и наел сграда в Рочестър за тази цел.

ПЪРВИ СТЪПКИ В БИЗНЕСА

Успехът на Джордж дотолкова впечатлил бизнесмена Хенри Стронг, че той инвестирал малка сума в новосъздаденото предприятие. Година по-късно той и Ийстман станали съдружници и открили компанията Eastman Dry Plate Company. Джордж напуснал банката, за да посвети цялото си време на бизнеса, като същевременно продължава изследванията си. През 1884 г. Истман и Стронг преобразуват компанията си в корпорация. През 1885 г. те въвеждат ролковия филм.

СЕНЗАЦИЯ ВЪВ ФОТОГРАФИЯТА

Ийстман наема химика Хенри Рикенбекър, за да продължи изследванията си. Така през 1889 г. започва производството на гъвкав, мек филм. През следващите 3 години компанията започва да произвежда ленти за компанията „Кинетескоп“. През лятото на 1888 г. е пуснат първият фотоапарат с марката Kodak. Името Kodak Ийстман измисля сам. Думата е кратка, лесно се произнася на всички езици и произношението й остава неизменно на всички езици. "К" му е любима буква. "Измислих я, докато прехвърлях в ума си различни думи, започващи и завършващи на "К", обяснява Ийстман. Първият фотоапарат "Кодак" се състои от една малка кутийка-камера, затвор с една скорост, обектив с постоянна диафрагма. Фотоапаратът се зарежда с филм и е струвал само 25 долара.

Слоганът на Kodak е - "Вие натискате бутона, а ние ще свършим останалото." Джордж избира жълтия търговски знак на Kodak, който става добре познат по целия свят, както и усмихнатото момиче с фотоапарат в ръцете си. Освен това самият той пише рекламни текстове до известни вестници. Апаратът Kodak е можело да бъде управляван от всеки стига да го насочи правилно, да натисне бутон и да дръпне шнур. До края на 80-те години на XIX в. Кodak продава ръчни джобни и сгъваеми фотоапарати. Те са малки и заредени с филм, за до 12 кадъра. Сгъваемият джобен фотоапарат на Kodak струва 10 долара,  а джобният Kodak - 5 долара. Така фотоапаратите стават напълно достъпни за потребителите.

КАРТОНЕНИЯТ БУМ

Истинският успех на Kodak идва през 1900 г.  с фотоапарата Kodak Brownie, изработен от пресован картон. Той се продава за невероятно ниската цена от 1 долар и се превръща в бестселър, който е на пазара дори до началото на 70-те години на ХХ век. С него фотографията става наистина масова.

Eastman Kodak Company от Ню Джърси, който и до днес се явява фирма-майка, се появява през 1901 г. Джордж Ийстман  става президент на холдингова компания в Ню Джърси, а Хенри Стронг остава ръководител на компанията в Ню Йорк до смъртта си през 1919 г.  Изобретението дава началото на аматьорската фотография, освобождавайки фотографа от задължението да проявява фотографските материали и да печата снимките. Всичко това върши компанията на Ийстман, където по поща се изпраща филма. Обратно срещу 10 долара любителят фотограф получавал презаредена фотокамера с готовите негативи и снимките от тях.

Томас Едисон използва в своя прототип на "кинематограф" лента на Ийстман, разрязана надлъжно. През същата година Ийстман разработва целулоидна лента, която все още е стандарт. В същото време Джордж Ийстман, в качеството си не само на бизнесмен, но и отговорен работодател, създава фонд за обезщетения на служителите си, фонд за спешни случаи и пенсионен фонд.

НЕПРЕКЪСНАТО РАЗВИТИЕ

Инженерите на Kodak през 1913 г. разработват апарат за  въздушна фотография и обучават фотографи за Сигналния корпус на американската армия, които правят въздушни снимки по време на Първата световна война. Цветната филмова фотография става достъпна за любителите кинематографисти с въвеждането на 16-милиметровия филм Kodacolor през 1928 г. Корпорацията Recordak, ново дъщерно дружество на Kodak, представя първата система за микрофилмиране, за да опрости процеса на поддържане на банкови документи. През 1929 г. компанията въвежда първата лента, предназначена специално за създаване на новите филми със звук.

Така в процес на развитие, през 1962 г. общите продажби на продукти на компанията в САЩ в САЩ надхвърля 1 млрд. долара, а броят на служителите във всички отдели надхвърля 75 000 души. Джон Глен е първият американски астронавт  който обикаля Земята. Неговото общо състояние по време на космически полет със скорост 17 400 км/ч., е записано на филм на Kodak. През 1966 г. е създаден цветният принтер Kodak 2620, оборудван с електронна памет и способен да произвежда от 2000 до 3000 отпечатъка на час. През 1984 г. Kodak навлиза на пазара на видеоклипове, въвежда видеокасети, както и флопидискове за персонални компютри. През декември 2009 г. е  обявена предстоящата продажба от всички активи на Eastman Kodak. Въпреки това Kodak продължава да има достъп до своята технология и ще я използва в продуктите си.

ПРОБЛЕМИ И СКАНДАЛИ

През 2012 г. Kodak подава в съда иск за банкрут, като иска от властите да защитят корпорацията от кредитори. Оказва се, че Koak са натрупали 6,8 милиарда долара дълг, с общи активи от 5,1 милиарда долара. През декември 2012 г. компанията провежда закрит търг за продажба на пакет от патенти, които правят компанията униален играч на пазара на изображения. Купувачите са Intellectual Ventures и RPX Corporation, които представляват интересите на Apple, Google, Facebook, Samsung, RIM, Adobe, HTC, Fujifilm, Huawei, Amazon, Shutterfly, Microsoft и др. В началото на 2013 г. компанията продава правата за производство на фотоапарати под марката Kodak на калифорнийската компания JK Imaging. А през есента компанията излиза от процедурата на банкрут, като напълно изплаща дълговете си и завършва преструктурирането си.

РАЗВРЪЗКАТА

През юли 2020 г. става известно, че компанията се насочва към съвсем различна от традиционния си бизнес ниша и може да започне производство на лекарствени вещества и генерични лекарства. Съобщено е, че тя може да получи заем за тези цели в размер на 765 милиона долара. Предварителният договор е подписан на 28 юли, но на 27 юли цената на акциите на компанията скачат с 25%. Този растеж привлича вниманието на регулаторните органи и сенаторът демократ Елизабет Уорън е помолена да установи дали са били нарушени законите за търговия с вътрешна информация. Комисия по ценни книжа и борси  САЩ започва разследване срещу Kodak. Миждународната финансова корпорация за развитие на САЩ заявява, че е спрял изпълнението на договора за заем. През декември 2020 г. главният инспектор на комисията по ценни книжа съобщава, че в резултат на проверката, в дружеството няма нарушения. От компания Kodak по-късно заявяват, че вече не очакват да получат тези пари. В същото време ръководството на компанията не губи надежда и подчертава готовност за създаване на производство на лекарства, макар и не в такива мащаб, който можеше да бъде постигнат чрез заема от държвата.     

А някогашният основател на великата компания Джордж Ийстман се самоубива на  14 март 1932 г. , на 77-годишна възраст в дома си. Той решава да сложи край на живота си след продължително боледуване. Ийстман не се оженил, няма наследници и завещава богатството си на университета на Рочестър.         

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ