Politico: Румънски принц беглец предизвиква правна буря в Малта

Politico: Румънски принц  беглец предизвиква правна буря в Малта

Румънски правителствени служители ще пътуват до Малта в сряда, за да докажат, че човешките права на принц беглец няма да бъдат нарушени, ако той бъде екстрадиран, съобщи Politico.

Паул Филип Румънски, потомък на един от последните крале на страната, беше арестуван в Малта по-рано тази година по искане на румънските власти, които през 2020 г. го осъдиха за нагла схема за незаконно придобиване на собственост върху стари кралски земи и го осъдиха на три години затвор.

Принцът беглец беше преследван из цяла Европа в дългогодишна съдебна сага, простираща се от Румъния през Франция до Малта, където полицията го задържа през април по време на събитие с други европейски високопоставени лица.

Първоначално малтийският съд отказва да предаде 76-годишния мъж на Букурещ, като през май постановява, че правата му на човека ще бъдат нарушени, ако изтърпи наказанието си в румънски затвор, поради тесните условия в затворите в страната. Решението се позовава и на неговата "напреднала възраст" и "уникално положение по отношение на монархическата история на Румъния".

Това решение беше отменено миналия месец, но адвокатите му започнаха обжалване пред Конституционния съд на Малта, което продължава. В понеделник, след като прекара два месеца в малтийски арест, принцът беше пуснат под гаранция при условие, че няма да напуска средиземноморската островна държава.

Адвокатът му Джейсън Азопарди заяви пред Politico, че по необичаен начин румънските власти ще изпратят делегация от официални лица във Валета в сряда, за да заявят пред съда, че човешките права на принца няма да бъдат нарушени, ако той бъде затворен в румънски затвор.

Говорител на румънското министерство на правосъдието потвърди, че четирима представители на затворническата администрация и на министерството на правосъдието на страната ще пътуват до Малта, за да дадат показания.

"Трябва да споменем, че условията в затворите са много по-добри през последните години", заяви говорителят пред  Politico,

Въпреки по-ранната присъда, Ацопарди заяви, че упоритото преследване на клиента му от страна на властите е политически мотивирано преди парламентарните и президентските избори в Румъния по-късно тази година, описвайки стремежа на Букурещ да прибере принца у дома като "антагонистична мания да го получи на всяка цена".

"Министърът на правосъдието го иска като трофей, за да подкрепи кампанията си за президентските избори през декември", допълва той. "Това е дългият и краткият план."

Румънският министър на правосъдието Алина-Șтефания Горгиу досега не е обявила намерение да се кандидатира за президент.

Говорителят на Горгиу заяви, че тя "се интересува от всички "бегълци", без значение от името на определено лице", и единствената ѝ цел е "да върне всички лица, които се опитват да избягат от дългата ръка на правосъдието".

"Убедени сме, че целите на взаимното доверие и сътрудничество" между Румъния и Малта "ще бъдат постигнати", добави говорителят.

Малтийските власти не отговориха на искането за коментар.

Паул Филип е внук на крал Карол II, който управлява Румъния от 1930 г. до абдикацията си през 1940 г. Монархията е премахната през 1947 г. от комунистическия режим, а кралското семейство е прогонено, въпреки че днес то все още се радва на голяма част от предишния си статут и блясък.

През 2012 г. румънски съд признава княжеското потекло на Паул Филип, но той не е член на кралския дом на Румъния.Той бяга от страната, след като румънските власти осъждат него и още няколко души за участие в незаконна схема за реституция и търговия с влияние, включваща гората Снагов и кралската ферма Банеаса - недвижими имоти, принадлежали преди на кралското семейство, които струват на румънската държава 145 млн. евро.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ