Учени от Кеймбридж откриха доказателства за извънземен живот на далечна екзопланета

Екип от учени от университета в Кеймбридж откри доказателства за извънземен живот. Според тях той се съдържа в органични съединения в атмосферата на екзопланетата K2-18b. Планетата се намира в съзвездието Лъв на разстояние 124 светлинни години от Земята.
"На Земята диметилсулфидът и диметилдисулфидът се произвеждат само от живот, най-вече от микробен живот като морски фитопланктон. Докато неизвестен химичен процес може да е източникът на тези молекули в атмосферата на K2-18b, резултатите предоставят най-силното доказателство досега, че може да съществува живот на планета извън нашата слънчева система", обяви университетът в статия на сайта си.
За изследването са използвани и данни от американската космическа агенция NASA. През 2023 г. телескопът James Webb на НАСА откри наличието на метан и въглероден диоксид в атмосферата на K2-18b. Това беше първият път, когато въглеродна молекула беше открита в атмосферата на екопланета. „Важно е да останем дълбоко скептични относно собствените си резултати, защото само чрез многократни тестове можем да достигнем ниво, в което да имаме доверие в тях“, каза ръководителят на изследването професор Нику Мадхусудхан от университета в Кеймбридж. Въпреки мащаба на откритията са необходими повече данни, за да се потвърди съществуването на извънземен живот, добави той. В момента вероятността за случаен произход на органичните съединения е 0,3%. За да се счита за научно откритие, стойността трябва да падне под 0,00006%.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.