Един на всеки десет работещи в Европа страда от депресия

Един на всеки десет работещи в Европа страда от депресия

Един от всеки десет работещи в Европа е отсъствал от работа поради депресия. Периодът на отсъствие е средно 36 дни. Това показва ново проучване на Европейската асоциация на депресията. Това се равнява на повече 21000 загубени работни дни. Въпреки размера на проблема един на трима мениджъри казва, че не е осигурил формална подкрепа или ресурси, за да помогне на служителите, които имат депресия, докато 43% от мениджърите призовават за по-добри политики и законодателство в защита на служителите.

"Депресията на работното място е социално предизвикателство, което причинява сериозни щети и което изисква внимание и действие от страна на Европейския съюз. Включването на депресията на работното място в новата европейска стратегия на Комисията за безопасност и здраве на работа, подкрепена в следващите две години от законодателни действия, ще представлява отличен напредък в защитата на работниците в Европа и в крайна сметка ще допринесе за икономически и социален просперитет", казва евродепутатът Стивън Хюс.

Депресията е преобладаващото психическо заболяване сред хора в трудоспособна възраст, като повече от 30 милиона европейски граждани страдат от депресия в някакъв момент в техния живот. Проучването е обхванало повече от 7000 души в Европа и е установило, че 20% от анкетираните са получавали диагноза - депресия в някакъв момент от живота си. Най-висок процент на тези хора са от Великобритания (26%), а най-нисък от Италия (12%). 61% от работниците, които страдат от депресия в Германия са склонни да си взимат почивни дни, в Дания този процент е 60%, а във Великобритания - 58%. Най-малко а тези, които взимат отпуск в Турция - 25%.

Загубите за икономиката от депресията се оценяват на 92 млрд. евро през 2010 г. в ЕС, загубата на производителност поради отсъствия представлява над 50% от всички разходи, свързани с депресията. Средният брой дни отпуск поради депресия в Германия и Великобритания е 41 дни, докато в Италия 23, което е най-ниската цифра.

Въпреки високите нива на отсъствие от работа поради заболяването, един на всеки четирима от хората, живеещи в депресия са заявили, че не са казвали на техните работодатели за този проблем. От тях един на всеки трима казва, че чувства, че по този начин ще постави работата си в риск в сегашния икономически климат.

Когнитивните симптоми на депресията (затруднена концентрация, нерешителност, и / или забравяне) водят до значително влошаване в работната функция и производителността. Проучването показва обаче, че информираността за тези симптоми е лоша. 33% от анкетираните заявяват, че забравят, 44% изпитват нерешителност, а 57% имат затруднена концентрация. 88% идентифицират понижено настроение или тъга като признак на депресия.

Липсата на подкрепа от страна на мениджърите е най-висока в Германия (44%) и най-ниска в Турция (10%). Мениджърите във Великобритания (55%) се обръщат към отдел "Човешки ресурси" при такъв проблем, докато мениджърите в Турция е най-вероятно да получат подкрепа от медицински специалист (79%).

Запитани какво е необходимо за подкрепата на служители с депресия на работното място, мениджърите най-често цитират повече консултантски услуги и по-добри политики.

"Резултатите от проучването показват, че много трябва да се направи за повишаване на осведомеността и подкрепата на служителите и работодателите за разпознаването и справянето с депресията на работното място. Ние искаме политиците да вземат предвид въздействието на депресията върху работната сила и да повишат борбата с нея", казва . д-р Винченцо Костильоля, председател на Европейската асоциация депресия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ