Кратка разходка из „тъмната мрежа“
Вероятно сте чували за „тъмната мрежа“. Образно казано тя е дигиталната "задна уличка" на Интернет, на която можете да откриете почти всичко, което обикновено не бихте могли да намерите в обикновената „повърхностна мрежа“, която всички използваме в ежедневието си.
Но за разлика от мрачната и опасна задна уличка, където търговията на черно процъфтява, тази тъмна мрежа е много по-лесно достъпна и - до известна степен – по-безопасна. Не осъществявате директен контакт с престъпници или гангстери, но можете да разгледате услугите и предложенията им онлайн, досущ като в Amazon и eBay.
Именно там мнозина си набавят животоспасяващи лекарства, които не биха могли да закупят другаде. Според един изследовател, тъмната мрежа прави търговията с нелегални субстанции по-безопасна.
Не ви изглежда чак толкова страшно? И все пак е шокиращо, че в „скритите“ уебсайтове можете да срещнете категории като „Оръжия“ или „Фалшива валута“.
Екипът на Tech Insider е направил кратка информативна обиколка на тъмната мрежа, за да ни спести "криминалното" преживяване. Да видим.
Гмуркането започва с просто търсене в Google за браузъра Tor, който е необходим за достъпа до скритите уебсайтове. Tor се сваля и инсталира като всеки друг познат браузър, но се различава по това, че „възпрепятства наблюдението на Интернет връзките и посещаваните уебсайтове, чрез които някой може да научи физическото ви местонахождение“, пишат създателите му.
Началната страница на браузъра – а оттам и самата тъмна мрежа - изглежда доста приветлива. Tor дори разполага със собствена търсачка, наречена Disconnect, която използва резултати от Google, Bing, Yahoo и DuckDuckGo. Просто никой не може да разбере какви ключови думи използвате в търсенията си и кои сайтове посещавате.
Целта на Tor е да запази анонимността на Интернет потребителите, променяйки IP адреса на компютрите. Браузърът дори съветва да не разширявате прозореца до възможния максимум (fullscreen), за да избегнете изтичане на информация за размера на екрана.
А сега продължаваме към скритите уебсайтове. Те нямат обичайните URL адреси, както например Google.com, а са съставени от умишлено подбрани букви и цифри и вместо с „.com”, завършват на „.onion”. За да разгледате тайните страници, трябва да кликнете върху „хранилището“ на Tor – там ще откриете общо взето всички уебсайтове, до които браузърът осигурява достъп.
Можете да откриете някои доста „възхитителни“ услуги и продукти, сред които фалшива валута и извършване на мокри поръчки. Някои от по-приветливите предложения са на незаконни онлайн магазини за техника, които продават нови телефони на (относително) ниски цени. Произходът им обаче е неясен, а вероятността да са крадени е голяма.
Какво ще кажете за фалшиви пари? Можете да си закупите 1250 подправени долара за 600 истински. Или пък лични документи, които обаче могат да бъдат опасни в неподходящи ръце. Имате нужда от хакер? В тъмната мрежа можете да си наемете такъв!
Някои скрити уебсайтове обаче остават недостъпни. Други са напълно фалшиви и, за нещастие, няма на кого да ги докладвате.
Ако се разровите по-дълбоко, ще попаднете и на „пазари“, където продавачите и купувачите биват оценявани според своята надеждност. Регистрацията става на същия принцип, както в Amazon. В добре познатия ни сайт за електронна търговия обаче липсват категории като „Фалшификати“, „Измами“ и „Зловреден софтуер“.
За по-малко от 2 долара можете да се сдобиете с краден Spotify Premium акаунт, а за 50 цента – с доживотна регистрация в Netflix.
Без излишно захаросване, в категория „Измама“ има крадени кредитни карти, финансова и лична информация. Можете да откриете и цели фалшиви американски самоличности – с номер на социална осигуровка, рождена дата и информация за банкови и кредитни карти. Купувачите могат да пишат рецензии, досущ както в Amazon и eBay.
Дано сме задоволили любопитството ви, защото в тъмната мрежа дебнат опитни хакери, от които дори Tor не може да ви защити.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.