Луд смелчага скача от Космоса до Земята

Луд смелчага скача от Космоса до Земята

Когато Феликс Бамугартнер скочи от космическа капсула и преодолее 37-те километра до Земята, той ще пада със скорост по-голяма от тази на звука. Страшните неща, които могат да се случат, са безброй. Но това няма да спре екипа на мисията „Ред Бул Стратос” да изпрати австралиеца Баумгартнер на невероятния скок.

Първо мъжът ще се изкачи в орбита със специална капсула, за която е прикрепен укрепен хелиев балон. След това той ще се хвърли от нея, защитен единствено от херметизиран космонавтски костюм. Баумгартнер ще пада свободно в продължение на 35 секунди, докато не стигне скоростта на звука от 1 мах. Когато я премине, парашутът му ще се отвори и, според плановете, ще го отведе безопасно до земната повърхност.

Смелчагата е трениран в продължение на седем години от експерти от НАСА. Подготовката му е струвала няколко милиона долара. Ако всичко мине успешно, той ще счупи четири световни рекорда, включително стария подвиг на американския пилот Джо Китингър, който скача от височина 31 км през 1960 г.

Много хора са опитвали да подобрят рекорда на Китингър, но никой не е успявал. Дори и той не е успял да преодолее звуковата бариера. „Фактът, че този рекорд оцеля повече от 50 години, говори сам за себе си”, заяви самият Китингър.” „Това е истинско пътешествие към неизвестността, но рекордите съществуват, за да бъдат подобрявани. Хората винаги трябва да отиват по-далече, по-високо и по-бързо от тези преди тях и ще бъда много щастлив, ако Феликс счупи моя рекорд. Смятам, че ще го направи.”Първият скок на БаумгартнерПървият скок на Баумгартнер

Скокът на Баумгартнер е планиран за периода между юли и октомври т.г., но подробности още не се разкриват. 43-годишният мъж вече е скачал от височина 22 км и знае какво е – „Когато разхерметизираш капсулата, си мислиш – сега вече става сериозно!”, разказва той. „Чувстваш как стомахът ти и всяка частичка от тялото ти не искат да са там. Но гледката е изумителна.”

Целта на скока обаче не е само да влезе в книгата на Гинес. „Не го правим за реклама, а като демонстрация на факта, че е възможно да се влезе в горните слоеве на атмосферата със свободно падане”, увери медицинският наблюдател на мисията д-р Джонатан Кларк, бивш експерт на НАСА. Мисията ще събере важни научни данни по време на скока, които ще бъдат от полза на космонавтите и космическите инженери в бъдеще.Ето как ще изглежда скокътЕто как ще изглежда скокът

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ