Микроапартаментите - новата градска мода

Микроапартаментите - новата градска мода

Микроапартаментите - новата градска мода

Заедно с големите мечти за живот в града вървят и малките апартаменти. Жителите на големите населени места се изправят пред реалност, в която градовете стават все по-претъпкани, а жилищата са в недостиг.

В Ню Йорк проблемът с намирането на дом е огромен. Наемите в мегаполиса скочиха с 22% от 2008 г. насам, според "Ню Йорк Таймс". В Лондон също има жилищна криза. Всеки десети човек там е в търсене на жилище, според "Гардиън". А в Китай компанията Dragonomics пресмята, че близо 50 милиона души от 230 милиона домакинства в градовете на най-населената азиатска държава живеят в "нестандартни апартаменти, където често липсва собствен санитарен възел и кухненски бокс." За да се справи с този проблем, Китай ще трябва да построи 10 млн. апартамента до 2030 г.

Очевидно кризата с настаняването е проблем на градовете по целия свят. Това ги принуждава да преосмислят подхода си с недвижимите имоти. Измислено е ново решение: микроапартаментите, пише Business Insider.

Недостигът на жилища в Ню Йорк накара администрацията на кмета Майкъл Блумбърг да поръча построяването на 80 300 кв. м. апартамента в Манхатън миналото лято. Очаква се, че тези апартаменти ще се наемат за 2000 долара на месец. Те са толкова малки, че Блумбърг ще трябва да спромени законите, в които понастоящем се посочва, че всеки апартамент трябва да бъде най-малко 120 кв. м. Ще бъдат само четири пъти по-големи от размера на стандартна затворническа килия. "Хора от цял ​​свят искат да живеят в Ню Йорк и ние трябва да разработим нови модели на жилища, които са безопасни, достъпни и иновативни, за да отговорим на нуждите им", коментира Блумбърг в изявление.

В Сан Франциско има наплив от амбициозни технологични работници, но няма достатъчно апартаменти, в които да бъдат настенини. Затова градът обмисля законодателни промени, с които да позволи на разработчиците да изградят микроапартаменти.

Във Варшава микроапартаментите са повече от жилище. Те са и форма на изкуство и експеримент. Миналата седмица в града беше открит "апартамент" с широчина около 2 кв. м., където художникът Етгар Керет планира да живее в продължение на шест месеца.

Париж, Токио и Сингапур също са известни с предложенията си за настаняване в малки апартаменти. Въпреки популярността на услугата обаче не всеки вярва, че това е решение. Защитниците на човешките права се опасяват, че тази тенденция може да създаде лош прецедент.

Малките апартаменти могат да създадат по-голям проблем с класовото разделение, смятат те. Новите микро единици ще означават, че само супер богатите могат да си позволят да живеят в нормални апартаменти, докато средната класа ще се задоволява с кутийки.

Някои предприемачи дори се възползват от тенденцията и намират начини да помогнат на хората да увеличат недостатъчното пространство. За да се живее в тези малки апартаменти, пространството трябва да се използва умело. Саймън Удроуф например, който е основател на Yotel, е създал апартамент със стени, които се движат и кухненска маса, която изскача от пода. Други компании като магазина за мебели Itzy Bitzy  предлагат малки версии на крайни маси, скринове и дъски, така че жителите на малките апартаменти все пак да имат чувството, че домът им е обзаведен нормално.Аартамент, създаден от Саймън Уудруф, където спалнята е над хола.Аартамент, създаден от Саймън Уудруф, където спалнята е над хола.Този апартамент в Лондон с размери 8 на 10 кв. м. се продава за 500 хил. долара, заради отличната си локация.Този апартамент в Лондон с размери 8 на 10 кв. м. се продава за 500 хил. долара, заради отличната си локация.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ