На днешната дата, 8 май. 125 години от създаването на Coca-Cola

На днешната дата, 8 май. 125 години от създаването на Coca-Cola

На днешната дата:

През 1559 г. в Англия е приет Актът за супремацията, с който кралица Елизабет I става глава на Англиканската църква.

През 1794 г. за антиреволюционна дейност е гилотиниран в Париж, по заповед на Конвента, френският химик Антоан Лавоазие, откривател на кислорода.

През 1821 г. гърците побеждават турците в Битката при Гравия.

През 1849 г. първата международно призната регата е спечелена от яхтата „Перлата на Бермуда“.

През 1886 г. — Фармацевтът Джон Пембъртън създава газирана напитка, която по-късно става популярна като Coca-Cola.

През 1898 г. провеждат се първите мачове от Италианска футболна лига.

През 1899 г. — Създаден е Ирландски литературен театър в Дъблин.

През 1914 г. учредена е филмовата къща Paramount Pictures.

През 1921 г. Швеция отменя смъртното наказание.

През 1945 г. По време на Втора световна война повечето въоръжени сили на Нацистка Германия прекратяват активни военни действия, във връзка с подписаната капитулация на страната от Алфред Йодл предишния ден.

През 1984 г. СССР обявява, че ще бойкотира Летни олимпийски игри 1984 в Лос Анджелис.

През 1990 г. естонският парламент гласува за промяна на името на страната на Република Естония от Естонска съветска социалистическа република.

През 2000 г. Владимир Путин полага клетва като втори демократично избран президент (след Борис Елцин) на Русия.

2002 г. — Ясер Арафат призовава на арабски език палестинците да спрат своите атаки срещу израелците.

През 2009 г. пуснат е в експлоатация първият участък от Втория радиус на Първи Метродиаметър на Софийското метро

Рождениците днес:

 

Анета Сотирова – актриса

 

 

 

 

Жоржета Чакърова – актриса

 

 

 

 

Мая Ценова – преводачка

 

 

 

 

 

Румен Стоилов - президент на федерацията по самбо

 

 

Празници:

Днес Coca-Cola става на 125 години. Тя е изобретена в Кълъмбъс, Джорджия, от Джон Пембъртън първоначално като кокауайн, комбинация от вино и кокаин, наречена Кока с френско вино на Пембъртън. Тя се е продавала като лекарство срещу главоболие по пет цента на чаша в автоматите за газирани напитки, които стават популярни в САЩ по това време. След забраната на алкохола в Джорджия през 1886 виното в рецептата е заменено с безалкохолен сироп, съставът, на който се пази в тайна и до днес. Първите продажби са реализирани на 8 май 1886 в аптеката Jacob's Pharmacy в Атланта, и за първите осем месеца са продавани едва девет чаши средно на ден. Считайки, че две „C“ ще изглеждат по-добре в рекламите, Франк М. Робинсън, съдружник и счетоводител на д-р Пембъртън, предлага името Coca-Cola (Кока-Кола) и създава характерния за марката шрифт. Първата вестникарска реклама на Кока-Кола се появява във вестник „Атланта Джърнъл“ — приканваща гражданите да опитат „новата и популярна газирана напитка“. По витрините на магазините се появяват изрисувани с маслени бои плакати с надпис Coca-Cola. Д-р Пембъртън обаче не осъзнава потенциала на напитката и започва да продава части от компанията си на други съдружници. Малко преди смъртта си през 1888 година, той продава цялата останала част от компанията на Ейза Григс Кандлер от Атланта — човек с голям търговски нюх. Кандлер продължава да изкупува останалите дялове, докато не придобива 100% от компанията. На 1 май 1889 година Ейза Кадлър публикува съобщение на цяла страница във вестник „Атланта Джърнъл“ че е „единствен собственик на Coca-Cola - вкусна, освежаваща, ободряваща, тонизираща.“ Собствеността, която Ейза Григс Кандлер всъщност придобива през 1891 година, му струва точно 2300 щатски долара. Търговската марка Coca-Cola, която се използва от 1886 година, е регистрирана в „Патентното ведомство на САЩ“ на 31 януари 1893 година. Благодарение на агресивната маркетингива стратегия на Кандлер Coca-Cola се превръща в световен лидер на пазара за безалкохолни напитки през 20 век и до днес.

Международен ден на Червения кръст и Червеният полумесец.

Празник на селата Видлица и Йоаким Груево. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ