Най-спорните статии в Wikipedia

Най-спорните статии в Wikipedia

Общодостъпната интернет енциклопедия Wikipeda е високо ценéн информационен ресурс, в който обаче често има грешки. Причинната е, че хиляди автори я обогатяват със съдържание и много от тях се борят техният вариант на публикацията да остане над този на останалите. Получават се "редакторски войни", в които могат да се включват до 77 000 потребители.

В тази връзка ново изследване на международен екип от университета "Оксфорд" посочва най-спорните статии, публикувани в Wikipedia на различните езици. Авторите проучват задълбочено кои са материалите, най-засилен обект на "редакторски войни".

Според тях в Wikipedia на английски език най-оспорваната и подлежаща на противоречия страница е тази за бившия американски президент Джордж У. Буш ("George W. Bush"). След нея се нареждат страниците "Анархия", "Мохамед", "Глобално затопляне", "Обрязването", "Съединени щати", "Исус", "Раси и интелигентността", "Християнство".

В немската Wikipedia e най-проблематична статията за Хърватия, следвана от тази за сциентологията, друга за конспиративните теории за терористичните атаки в САЩ на 11 септември. Студентските обединения, хомеопатията, Адолф Хитлер, Исус, Уго Чавес, минималната работна заплата и Рудолф Щайнер също са обект на спорове сред германците.

Във френската Wikipedia пък е най-спорен материалът за бившата съпруга на президента Никола Саркози и за политика от партията на социалистите Сеголен Роаял, следван от този за НЛО, "Свидетелите на Йехова", "Исус", Зигмунд Фройд, от информацията за атаките на 11 септември, инцидентът с "Мохамед ал-Дура", "Ислямофобия", "Господ в християнството" и "Дебатът за ядрената енергия", обяснени на френски език.

В испанската Wikipedia са най-спорни представянето на Чили, "Клуб Америка", "Opus Dei", а в чешката – обяснението за "Хомосексуалност", "Психотрониката", "Телепатия", "Комунизъм", "Хомофобия", "Исус", "Моравия", "Усилия за промяна на сексуалната ориентация", "Рос Хадвичек" и "Израел".

Регионалното и политиката доминират почти навсякъде най-оспорваното съдържание в Wikipedia. Футболните клубове се явяват в него често, особено в испанската Wikipedia. Чешкото издание на енциклопедията пък изглежда доминирано от липса на консенсус по отношение на проблемите с хомосексуалността.

В унгарската Wikipedia има "лоши" статии, свързани с расизма, насочен към ромите, и с възхода на крайнодесния политически блок в страната. В енциклопедията на арабски език, фарси и иврит са най-противоречиви статиите за религиозни движения и секти.

Има и някои неочаквани спорни материали. Например представянето на канала Disney в Румъния.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ